REKLAMA

Przywracanie słuchu. Prof. Henryk Skarżyński: praca jest moją pasją

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 18:05
- Zderzałem się z różnymi sytuacjami, z pewną niewiarą. Miałem świadomość, że jeśli nie pokażę tych operacji, to będę posądzany o jakieś przekłamania. To było wielkie wyzwanie, ale bez tego nie dałoby się upowszechnić polskiej szkoły otochirurgii. Od początku starałem się bardzo rzetelnie informować o tym, co robię, pokazywać wyniki i pacjentów, szczególnie tych uzdolnionych muzycznie - mówił na antenie Dwójki prof. Henryk Skarżyński.
Prof. Henryk Skarżyński w studiu Dwójki
Prof. Henryk Skarżyński w studiu DwójkiFoto: Krystian Dobuszyński/PR2
  • Otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, jest od 2011 roku Konsultantem Krajowym w dziedzinie Otorynolaryngologii.
  • Prof. Henryk Skarżyński wprowadził ponad sto nowych rozwiązań klinicznych, co przyczyniło się do rozwoju dziedziny implantów słuchowych, otochirurgii i audiologii w Polsce i na świecie.

Polska specjalność, czyli "metoda Skarżyńskiego"

Pierwszy w Polsce wszczepił implanty: ślimakowe (1992), pniowe (1998), ucha środkowego (2003). W 2002 opracował pierwszy na świecie program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, w 2004 zoperował pierwsze na świecie dziecko cierpiące na tę przypadłość. Metoda, do której opracował nową elektrodę i procedurę kliniczną, uznawana za polską specjalność jako "metoda Skarżyńskiego", została wdrożona w dziewięciu światowych ośrodkach.

Ta praca to pasja

Profesor Skarżyński przyznał, że nie pamięta, kiedy tak naprawdę był na urlopie. - Praca jest moją pasją, gdy już jestem w instytucie, to od rana do nocy. Pacjenci mają różne problemy, trzeba im pomóc, okres pandemii nie ułatwia nam pracy - mówił.

Czytaj także:

Droga pacjentów odwrotna niż u Beethovena

Jest też wielkim miłośnikiem twórczości Ludwiga van Beethovena. Z miłości do muzyki kompozytora powstała jego książka "Powrót Beethovena". - Przede wszystkim chodziło mi o nawiązanie do obchodów 250. rocznicy urodzin kompozytora z udziałem moich pacjentów. Zoperowałem około 215-218 tys. osób, wśród nich jest wielu ludzi niezwykle uzdolnionych artystycznie. Chciałem pokazać losy wielu pacjentów, których historie są odwrócone w stosunku do tego, co działo się z Beethovenem, który tracił słuch, ale starał się przezwyciężać swoje problemy. Oni mają szansę słyszenia i chcą ją wykorzystać - zaznaczył gość Dwójki.

Posłuchaj
29:44 [i]_SKARŻYŃSKI_OWZK.mp3 Prof. Henryk Skarżyński: ta praca jest moją pasją (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Dodał, że od dawna interesuje się muzyką klasyczną. - Dla mnie Beethoven był symbolem, szczegółowo poznałem jego etapy utraty słuchu. Jego losy powiązałem z historią moich pacjentów, chciałem pokazać współczesne możliwości medycyny. Bardzo kibicuję zwłaszcza tym, którzy wracają do czynnego uprawiania zawodu muzyka - powiedział. 

Trudne początki

Wspominał, że 30 lat temu, na początku działania programu leczenia głuchoty, spotkał się z różnymi problemami. - Na szczęście od początku mogłem dokumentować osiągnięcia moich pacjentów, wdrażać nowoczesne metody przywracania słuchu w drodze operacji rekonstrukcyjnych. Przez te 30 lat polscy pacjenci mieli do nich dostęp często jako pierwsi na świecie - zaznaczył prof. Henryk Skarżyński.

[wykorzystano materiały ze strony Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Henryk Skarżyński (otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, a od 2011 roku Konsultant Krajowy w dziedzinie Otorynolaryngologii)

Data emisji: 30.03.2022

Godzina emisji: 17.30

mo