Polskie Radio
Section05
słuch

Ksiądz Jakub Falkowski, pierwszy nauczyciel dzieci niesłyszących na ziemiach polskich

W 1817 roku powstał Instytut Głuchoniemych w Warszawie. Jego założycielem był ksiądz Jakub Falkowski, pierwszy nauczyciel dzieci niesłyszących na ziemiach polskich. Siedzibą instytutu był Pałac Kazimierzowski w Warszawie, kiedyś gmach Szkoły Rycerskiej, a obecnie siedziba rektoratu na terenie kampusu centralnego Uniwersytetu Warszawskiego. Ksiądz Falkowski zmarł dokładnie 175 lat temu, 2 września 1848 roku.
Zobacz więcej na temat:  edukacja wychowanie młodzież dzieci słuch szkoła HISTORIA historia Polski

Kongres "Nauka dla Społeczeństwa". Prof. Skarżyński: pokazujemy, jak nauka zmienia nasze otoczenie

Rozpoczął się trzydniowy kongres "Nauka dla Społeczeństwa". Wydarzenie odbywa się na terenie Politechniki Warszawskiej i Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Wezmą w nim udział wybitni eksperci, zaplanowano liczne wykłady i panele popularnonaukowe. Patronat nad kongresem sprawuje Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Skarżyński słuch medycyna sztuczna inteligencja społeczeństwo młodzież

Familijny Piknik "Lata z Radiem". Tak bawiliśmy się w Uniejowie! [ZOBACZ WIDEO]

Słuchacze z Uniejowa - i nie tylko! - jeszcze długo będą wspominać Familijny Piknik Lata z Radiem, który odbył się w ich okolicy. - Na tym polega szybka jazda, żeby testować swoje umiejętności i możliwości samochodu - mówiła Wiktoria Jurczewska z Polskiego Radia Kierowców, która zapraszała do wspólnego driftowania. Także dziennikarze Programu 1 przygotowali wiele atrakcji dla naszych sympatyków. Zobaczcie sami.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem zdrowie zabawa dzieci słuch Uniejów

Przywracanie słuchu. Prof. Henryk Skarżyński: praca jest moją pasją

- Zderzałem się z różnymi sytuacjami, z pewną niewiarą. Miałem świadomość, że jeśli nie pokażę tych operacji, to będę posądzany o jakieś przekłamania. To było wielkie wyzwanie, ale bez tego nie dałoby się upowszechnić polskiej szkoły otochirurgii. Od początku starałem się bardzo rzetelnie informować o tym, co robię, pokazywać wyniki i pacjentów, szczególnie tych uzdolnionych muzycznie - mówił na antenie Dwójki prof. Henryk Skarżyński.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Skarżyński Jakub Kukla Dwójka słuch

Jak dbać o słuch na co dzień?

Dbając o swoje zdrowie często pomijamy słuch, a na pewno nie bierzemy go pod uwagę w pierwszej kolejności, o ile sam nie da o sobie znać. Mimo to warto dbać o swój słuch chociażby poprzez unikanie smogu dźwiękowego, czyli dbanie o to, by natężenie dźwięku w pomieszczeniu, w którym przebywamy było odpowiednie.  W miejscach, w których nie mamy na to wpływu i jesteśmy narażeni na hałas, powinniśmy nosić specjalne ochronniki słuchowe. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie słuch słuchawki rozwój dziecka radio dla rodziców

Earworm, czyli melodia, której nie potrafimy zapomnieć

Każdy z nas ma przynajmniej jedną melodię, która nieustannie powraca do nas w myślach – czasem jest to utwór, który szczerze lubimy, a czasem taki, którego wręcz pragniemy pozbyć się z naszej głowy. Takie dźwięki mają nawet swoją nazwę: "earworm". Jakiego rodzaju melodie zajmują nasz umysł? Co wpływa na to, że tak dobrze je zapamiętujemy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Monika Suszek STYL ŻYCIA piosenka mózg dźwięki słuch umysł psychologia muzyka filmowa