Polskie Radio
Section05
Henryk Skarżyński

Ekstremalne upały w wakacje? Jak miasta przyszłości mogą przed nimi chronić

IMGW opublikował właśnie pierwsze długoterminowe prognozy pogody na lato, z których wynika, że tegoroczne wakacje będą wyjątkowo upalne. Synoptycy mówią nawet o ekstremalnych upałach! To właśnie m.in. dlatego chcemy porozmawiać o tym, jak projektować i budować miasta przyszłości, by chroniły ich mieszkańców przed upałem i jego skutkami.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Ewa Zaraś Henryk Skarżyński Michał Zalewski Witold Wierzbiński

Lęk matematyczny. Jakie są jego konsekwencje w dorosłym życiu?

Opublikowane wyniki projektu badawczego EduNav wykazują, że blisko 44 proc. badanych uczniów szkół podstawowych, którzy natrafią na trudności podczas rozwiązywania zadania matematycznego, nie podejmuje samodzielnej próby pokonania problemu. Jakie są konsekwencje takiego lęku przed matematyką w procesie edukacji, a potem w dorosłym życiu?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski matematyka szkoła Zuzanna Jastrzębska-Krajewska Michał Proszowski Światowe Centrum Słuchu Henryk Skarżyński

Kongres "Nauka dla Społeczeństwa". Prof. Skarżyński: pokazujemy, jak nauka zmienia nasze otoczenie

Rozpoczął się trzydniowy kongres "Nauka dla Społeczeństwa". Wydarzenie odbywa się na terenie Politechniki Warszawskiej i Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Wezmą w nim udział wybitni eksperci, zaplanowano liczne wykłady i panele popularnonaukowe. Patronat nad kongresem sprawuje Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Skarżyński słuch medycyna sztuczna inteligencja społeczeństwo młodzież

Przywracanie słuchu. Prof. Henryk Skarżyński: praca jest moją pasją

- Zderzałem się z różnymi sytuacjami, z pewną niewiarą. Miałem świadomość, że jeśli nie pokażę tych operacji, to będę posądzany o jakieś przekłamania. To było wielkie wyzwanie, ale bez tego nie dałoby się upowszechnić polskiej szkoły otochirurgii. Od początku starałem się bardzo rzetelnie informować o tym, co robię, pokazywać wyniki i pacjentów, szczególnie tych uzdolnionych muzycznie - mówił na antenie Dwójki prof. Henryk Skarżyński.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Skarżyński Jakub Kukla Dwójka słuch

Prof. Skarżyński: zdrowie publiczne to edukacja

- Jest to największe interdyscyplinarne spotkanie w tym roku. Są na nim przedstawiciele praktycznie wszystkich specjalności medycznych (...). Wszyscy oni mówią o tym, co się składa na zdrowie publiczne - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia o Kongresie "Zdrowie Polaków" światowej sławy otochirurg prof. Henryk Skarżyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie pandemia Henryk Skarżyński COVID-19 otyłość choroba Magdalena Ogórek

Już prawie 30 lat w Kajetanach dokonują cudów. Przywracają ludziom słuch

Ze Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach było jak w piosence Golec uOrkiestry: "a tam, gdzie to kretowisko, będzie stał mój bank". No może nie bank, ale instytut, który powstał na klepisku i nikt nie wierzył, że się uda zbudować coś takiego. Dziś to przodująca w świecie placówka zajmująca się leczeniem wad słuchu.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Skarżyński słuch Światowe Centrum Słuchu Roman Czejarek

Kapsuła badań zmysłów. Urządzenie, które pomoże chorym?

Nazwa "kapsuła badań zmysłów" może się kojarzyć z tytułem filmu science fiction, a nie z badaniami naukowymi. Nie zmienia to faktu, że skonstruowali ją naukowcy, którzy postanowili opracować superdoskonały próbnik przeznaczony do badań przesiewowych słuchu. W jaki sposób pomoże ona pacjentom z dysfunkcją słuchu, wzroku, mowy, równowagi, powonienia bądź smaku?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski NAUKA medycyna zdrowie Henryk Skarżyński

Ozdrowieńcy narzekają na problemy ze słuchem. "Zmiany mogą być poważne"

Coraz więcej osób, które przechorowały COVID-19, narzeka na problemy ze słuchem. - Wszystkie symptomy dotyczące szumu usznego nie powinny być bagatelizowane, ponieważ wymagają co najmniej obserwacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Henryk Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. W jaki sposób powinniśmy zadbać o nasze zdrowie?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus COVID-19 Koronawirus w Polsce Roman Czejarek słuch Światowe Centrum Słuchu Henryk Skarżyński