X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ukazała się radiowa autobiografia Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 20:00
– On gościł w radiu często i na różne sposoby: jako pisarz, jako lektor własnych utworów, jako komentator polskiej kultury – wspominał w Dwójce, w dniu 93. urodzin autora "Kartoteki", dr Marek Kulesza, opowiadając o płycie "Autobiografia radiowa Tadeusza Różewicza".
Audio
  • (Auto)biografia radiowa Tadeusza Różewicza (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: PAP/Adam Urbanek

Na dzień przed śmiercią Tadeusza Różewicza został skierowany do druku zeszyt kwartalnika "Pamiętnik Teatralny" wydawanego przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, tym razem w całości poświęcony dramatowi i teatrowi autora "Kartoteki". Miał być prezentem urodzinowym...

– Dramaty Różewicza są dla mnie najważniejszym zjawiskiem w teatrze polskim XX wieku – mówiła pomysłodawczyni numeru monograficznego dr Maria Napiontkowa, ubolewając, że w XXI wieku Różewicz tak rzadko gości na deskach rodzimych teatrów. – Ten zeszyt "Pamiętnika” miałby między innymi odpowiedzieć właśnie na pytanie, skąd ta nieobecność, dlaczego tak się dzieje. Stąd też pomysł, by przybliżyć dotychczasowe teatralne interpretacje Różewiczowskich sztuk - wyjaśniała dr Maria Napiontkowa.
Uzupełnieniem, a raczej dopełnieniem tekstów zamieszczonych w "Pamiętniku" jest płyta przygotowana przez redaktor Iwonę Malinowską i dr Marka Kuleszę - "Autobiografia radiowa Tadeusza Różewicza" - zawierająca cenne materiały z radiowego archiwum, głównie wypowiedzi samego bohatera, a także ludzi, którzy z nim współpracowali. Opracowała ją muzycznie Małgorzata Małaszko, jako lektor wystąpił Andrzej Ferenc, a całość zrealizował Tomasz Perkowski. Płyta jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Sztuki i Polskiego Radia.
– Chcieliśmy na tej płycie pokazać, że radio z Różewiczem związane było od bardzo dawna: pierwsze wiersze ponad 60 lat temu czytane były w katowickiej rozgłośni przez spikera – opowiadał dr Marek Kulesza, zdradzając, że płyta przybliży m.in. kilka mniej znanych szczegółów biograficznych. – Na przykład to, że zanim wziął się za poezję, Różewicz był żołnierzem wyklętym. Chcieliśmy też pokazać odniesienia z jego późnego okresu twórczości – mówił dr Kulesza.
Posłuchaj obszernych fragmentów audycji, w której o różewiczowskim numerze "Pamiętnika Teatralnego" opowiadał również sekretarz redakcji dr Patryk Kencki.
"Kwadrans bez muzyki" przygotowała i prowadziła Iwona Malinowska.

jp/mm

***

W niedzielę (12.10, godz. 18.00) w audycji z cyklu "Strefa literatura" zastanowimy się "co po Różewiczu". O teraźniejszości i przyszłości polskiego teatru rozmawiać będą: prof. Jacek Kopciński, autor antologii "Transformacja. Dramat polski po 1989 roku", krytyk teatralny Janusz Majcherek, Justyna Jaworska, odpowiedzialna za dział dramaturgii polskiej w miesięczniku "Dialog" oraz dr Maria Napiontkowa z pracowni Teatru w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk
W tym tygodniu słuchamy też w "Kanonie Dwójki" poezji Tadeusza Różewicza w jego własnej interpretacji.

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radomsko braci Różewiczów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 11:20
- Tadeusz dostał takie imię na cześć Kościuszki, bo w tym domu wisiał portret Naczelnika na ścianie - opowiadała w Dwójce Maria Dębicz, znawczyni twórczości Tadeusza Różewicza i jedna z bohaterek reportażu poświęconego rodzinnej miejscowości braci Różewiczów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różewicz Open Festiwal po raz szósty

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 12:00
Organizowany w Radomsku Różewicz Open Festiwal to jedyna tego typu impreza w Polsce poświęcona życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. O wydarzeniu opowiadaliśmy w "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń