Ukazała się radiowa autobiografia Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 20:00
– On gościł w radiu często i na różne sposoby: jako pisarz, jako lektor własnych utworów, jako komentator polskiej kultury – wspominał w Dwójce, w dniu 93. urodzin autora "Kartoteki", dr Marek Kulesza, opowiadając o płycie "Autobiografia radiowa Tadeusza Różewicza".
Audio
  • (Auto)biografia radiowa Tadeusza Różewicza (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: PAP/Adam Urbanek

Na dzień przed śmiercią Tadeusza Różewicza został skierowany do druku zeszyt kwartalnika "Pamiętnik Teatralny" wydawanego przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, tym razem w całości poświęcony dramatowi i teatrowi autora "Kartoteki". Miał być prezentem urodzinowym...

– Dramaty Różewicza są dla mnie najważniejszym zjawiskiem w teatrze polskim XX wieku – mówiła pomysłodawczyni numeru monograficznego dr Maria Napiontkowa, ubolewając, że w XXI wieku Różewicz tak rzadko gości na deskach rodzimych teatrów. – Ten zeszyt "Pamiętnika” miałby między innymi odpowiedzieć właśnie na pytanie, skąd ta nieobecność, dlaczego tak się dzieje. Stąd też pomysł, by przybliżyć dotychczasowe teatralne interpretacje Różewiczowskich sztuk - wyjaśniała dr Maria Napiontkowa.
Uzupełnieniem, a raczej dopełnieniem tekstów zamieszczonych w "Pamiętniku" jest płyta przygotowana przez redaktor Iwonę Malinowską i dr Marka Kuleszę - "Autobiografia radiowa Tadeusza Różewicza" - zawierająca cenne materiały z radiowego archiwum, głównie wypowiedzi samego bohatera, a także ludzi, którzy z nim współpracowali. Opracowała ją muzycznie Małgorzata Małaszko, jako lektor wystąpił Andrzej Ferenc, a całość zrealizował Tomasz Perkowski. Płyta jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Sztuki i Polskiego Radia.
– Chcieliśmy na tej płycie pokazać, że radio z Różewiczem związane było od bardzo dawna: pierwsze wiersze ponad 60 lat temu czytane były w katowickiej rozgłośni przez spikera – opowiadał dr Marek Kulesza, zdradzając, że płyta przybliży m.in. kilka mniej znanych szczegółów biograficznych. – Na przykład to, że zanim wziął się za poezję, Różewicz był żołnierzem wyklętym. Chcieliśmy też pokazać odniesienia z jego późnego okresu twórczości – mówił dr Kulesza.
Posłuchaj obszernych fragmentów audycji, w której o różewiczowskim numerze "Pamiętnika Teatralnego" opowiadał również sekretarz redakcji dr Patryk Kencki.
"Kwadrans bez muzyki" przygotowała i prowadziła Iwona Malinowska.

jp/mm

***

W niedzielę (12.10, godz. 18.00) w audycji z cyklu "Strefa literatura" zastanowimy się "co po Różewiczu". O teraźniejszości i przyszłości polskiego teatru rozmawiać będą: prof. Jacek Kopciński, autor antologii "Transformacja. Dramat polski po 1989 roku", krytyk teatralny Janusz Majcherek, Justyna Jaworska, odpowiedzialna za dział dramaturgii polskiej w miesięczniku "Dialog" oraz dr Maria Napiontkowa z pracowni Teatru w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk
W tym tygodniu słuchamy też w "Kanonie Dwójki" poezji Tadeusza Różewicza w jego własnej interpretacji.

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radomsko braci Różewiczów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 11:20
- Tadeusz dostał takie imię na cześć Kościuszki, bo w tym domu wisiał portret Naczelnika na ścianie - opowiadała w Dwójce Maria Dębicz, znawczyni twórczości Tadeusza Różewicza i jedna z bohaterek reportażu poświęconego rodzinnej miejscowości braci Różewiczów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różewicz Open Festiwal po raz szósty

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 12:00
Organizowany w Radomsku Różewicz Open Festiwal to jedyna tego typu impreza w Polsce poświęcona życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. O wydarzeniu opowiadaliśmy w "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń