X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Radomsko braci Różewiczów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 11:20
- Tadeusz dostał takie imię na cześć Kościuszki, bo w tym domu wisiał portret Naczelnika na ścianie - opowiadała w Dwójce Maria Dębicz, znawczyni twórczości Tadeusza Różewicza i jedna z bohaterek reportażu poświęconego rodzinnej miejscowości braci Różewiczów.
Audio
  • Radomsko braci Różewiczów - reportaż Doroty Gacek
Tadeusz Różewicz
Tadeusz Różewicz Foto: PAP/PAI/Reprodukcja

"Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły i napisałem pierwszą literę. Tutaj ujrzałem pierwszy samolot na niebie. Tutaj przyjąłem pierwszą komunię. Tutaj zobaczyłem pierwszy film. Tu zakochałem się pierwszy raz. Tu przeżyłem pierwsze bombardowanie. Stąd poszedłem do partyzantki. Znałem domy, drzewa, kościoły. Znałem studnie, sklepy, kamienie. Znałem wszystkich" - tak o miejscu swojego urodzenia w opowiadaniu "Twarze" pisze Tadeusz Różewicz.

W małym miasteczku leżącym pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową wychowywało się trzech uzdolnionych artystycznie braci Różewiczów - Janusz, poeta, działacz konspiracji, aresztowany i rozstrzelany przez Niemców w 1944 roku, Stanisław - reżyser filmowy, scenarzysta, zmarły w 2008 roku, oraz Tadeusz - poeta, dramaturg, pisarz.

W audycji po Radomsku braci Różewiczów oprowadzają nas: Krystyna Michalska z Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, Maria Dębicz - znawczyni  twórczości Tadeusza Różewicza, Karol Walaszczyk - artysta fotografik, Paweł Różewicz - malarz, grafik, syn Stanisława Różewicza, oraz Paweł Woldan - reżyser filmowy. Usłyszeliśmy także wypowiedź  Tadeusz Różewicza z uroczystości w Szkole Filmowej w Łodzi, podczas której nadano mu  tytuł doktora honoris causa, a także z nagrań  archiwalnych Polskiego  Radia - wspomnienia Stanisława Różewicza.

Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Dorota Gacek.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niedoceniony mag słowa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 10:51
– Dlaczego Tadeusz Różewicz nie dostał jeszcze Nagrody Nobla? – Bo dostają ją perfumowani pisarze – uważa Krystyna Meissner, dyrektorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Różewicz - moralista i minimalista formy

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 15:03
Na początku swej twórczości zadał sobie pytanie "Jak jest możliwa poezja po Oświęcimiu?" Do dziś tematami, które podejmuje, i formą, którą wybiera, stara się znaleźć na to odpowiedź. W tym roku poeta kończy 90 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowe tory Stanisława Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 23:30
Przypominamy wspomnienia reżysera i scenarzysty, wieloletniego kierownika Zespołu Filmowego TOR.
rozwiń zwiń