X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Warszawa. Lata 50.". Król Zygmunt i pragnienie normalności

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 18:00
– Przywykliśmy źle mówić o tej dekadzie. Musimy spojrzeć na zdjęcia, by docenić ten czas w Warszawie – mówił Jan Łoziński, redaktor albumu "Warszawa. Lata 50.".
Audio
  • "Warszawa. Lata 50.". Król Zygmunt i pragnienie normalności (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Warszawiacy sfotografowani na rogu ulicy Nowy Świat i Alei Jerozolimskich, tuż obok budynku ze słynnym napisem cały naród buduje swoją stolicę
Warszawiacy sfotografowani na rogu ulicy Nowy Świat i Alei Jerozolimskich, tuż obok budynku ze słynnym napisem "cały naród buduje swoją stolicę"Foto: z archiwów Narodowego Archiwum Cyfrowego/mat. prasowe wydawnitwa Bosz

Wbrew stereotypowemu spojrzeniu na stolicę lat 50., którą często określa się poprzez brzydką architekturę z Pałacem Kultury i Placem Konstytucji na czele, Jan Łoziński chciał pokazać pewien fenomen tego czasu. Była to bowiem epoka wyzwolenia ogromnej energii mieszkańców, którą najlepiej opisuje napis na jednym z budynków: "cały naród buduje swoją stolicę".

– Ludzie po wojnie szybko się zregenerowali. Bardzo byli spragnieni normalności – tłumaczyła Magdalena Hartwig z Narodowego Archiwum Cyfrowego. – Chcieliśmy pokazać wiele aspektów życia w stolicy. Sporo fotografii w albumie przedstawia warszawską codzienność – dodała.

O tej codzienności opowiadał syn Stefana Rassalskiego, fotografa i autora większości zdjęć w pierwszej części albumu "Warszawa. Lata 40.". Bożydar Rassalski wspominał m.in., że jako kilkuletni chłopiec był ostatnią osobą, która uścisnęła dłoń króla Zygmunta.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Bogdan Szymanik (dyrektor wydawnictwa Bosz), Jan Łoziński (redaktor albumu "Warszawa. Lata 50."), Katarzyna Kalisz i Magdalena Hartwig (Narodowe Archiwum Cyfrowe), Bożydar Rassalski

Data emisji: 9.12.2014

Godzina emisji: 15.00

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieoczywiste płoty Warszawy. Zdjęcia Wojciecha Zamecznika

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 18:00
– Zamecznik jedno zdjęcie potrafił kadrować wiele razy w różny sposób. Dzięki temu możemy zobaczyć warsztat artysty od kuchni, dowiedzieć się, jak myślał o fotografii – mówiła w Dwójce Karolina Puchała-Rojek z Fundacji Archeologia Fotografii na temat wystawy "Warszawa Nieoczywista: Wojciech Zamecznik".
rozwiń zwiń