Tybetańska Bajlakopia i opowieść o Wandzie Dynowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 16:00
Polka, filozofka, teozofka i hinduistka. Znała największych politycznych i duchowych liderów XX wieku: Piłsudskiego, Gandhiego, Dalajlamę i Wojtyłę, a swoje miejsce na Ziemi znalazła w osadzie tybetańskiej w południowych Indiach.
Audio
  • Wanda Dynowska we wspomnieniach mieszkańców Bajlakopi (Dwójka/Kwadrans bez muzyki)
Tybet
TybetFoto: Shutterstock

Bohaterką "Kwadransa brz muzyki" była Wanda Dynowska (1888-1979), znana w Indiach pod imieniem Uma Devi i Tenzin Choedon. Była teozofką, tłumaczką literatury indyjskiej i polskiej, współtwórczynią Biblioteki Polsko-Indyjskiej, opiekunką polskich dzieci, które trafiły do Indii w latach II wojny światowej, a także przez dziesięć lat - od roku 1960 do roku 1970 - wspierała dzieci uchodźców tybetańskich w Indiach. 

Ten ostatni etap w jej życiu pamiętają jeszcze wiekowi już dziś Tybetańczycy, którzy z ogromną życzliwością i ogromnym ciepłem wspominają Wandę Dynowską. Ich opowieści autor audycji zarejestrował w grudniu 2018 w Bajlakopi.

- Pamiętamy ją pod imieniem Umadevi. Stworzyła grupę tybetańskich dzieci, którymi się opiekowała i którym pomagała zapewnić wykształcenie. Wybudowaliśmy tradycyjną stupę ku jej pamięci - wspominali mieszkańcy Bajlakopi. - Zawsze chodziła w indyjskim sari, niczym nie odróżniała się od nas, tutejszych. Była jedną z nas. 

***

Audycja: Kwadrans bez muzyki

Przygotowali: Krzysztof Renik i Bartosz Kozakiewicz

Data emisji: 22.01.2019

Godzina emisji: 15.00-15.15 

at/pg


Czytaj także

Za ucieczkę grozi śmierć, a jednak próbują. O tybetańskich uchodźcach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 18:35
- Jeśli ktoś podejmuje decyzję, której konsekwencją może być śmierć, znaczy, że jest przyparty do muru - podkreśliła w Dwójce dr Agata Bareja-Starzyńska z Wydziału Orientalistycznego UW.
rozwiń zwiń