Dalajlama - klejnot spełniający życzenia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 14:15
W audycji wysłuchaliśmy reportażowej opowieści o wpływie duchowego przywódcy Tybetańczyków na zachowanie ich kulturowego dziedzictwa.
Audio
  • Dalajlama i jego rola w kultywowaniu unikatowej tybetańskiej tożsamości (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Tenzin Gjaco - XIV Dalajlama
Tenzin Gjaco - XIV DalajlamaFoto: PAP/DPA/Christian Charisius

"Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości" – tak brzmi duchowe imię Tenzina Gjaco, który został intronizowany jako XIV Dalajlama 22 lutego 1940 roku i do dzisiaj jest duchowym przywódcą Tybetańczyków. Tybetańscy buddyści mówią o nim jednak zazwyczaj "Yeshe Norbu" – klejnot spełniający życzenia.

Instytucje kultury powstałe na wychodźstwie w Indiach z inicjatywy XIV Dalajlamy są elementem kultywowania unikatowej tybetańskiej tożsamości w warunkach emigracyjnych. Powodem do reportażowej opowieści były 84. urodziny XIV Dalajlamy. 6 lipca to dzień, który był obchodzony uroczyście przez diasporę tybetańską na całym świecie.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotował: Krzysztof Renik

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 15.00

mko

Czytaj także

Życie na wygnaniu. Historia XIV Dalajlamy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 13:46
81 lat temu urodził się XIV Dalajlama, Tenzin Gjaco, duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. O tej niezwykłej postaci opowiadał w magazynie "W samo południe" Krzysztof Renik, dziennikarz Polskiego Radia.
rozwiń zwiń