Polskie Radio
Section05

Krzysztof Grzesiowski

Długo czekają na nowe przepisy. "Ludzie umierają w izolacji"

Według protestujących w Warszawie osób z niepełnosprawnościami oczekiwanie na nowe przepisy w sprawie asystencji osobistej trwa zbyt długo. - Każdego dnia umierają ludzie w izolacji. Każdego dnia ktoś musi rezygnować ze swojego życia. Każdego dnia kurczą się role społeczne - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Szumowska, działaczka społeczna z Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ŚWIAT osoby z niepełnosprawnościami protest Małgorzata Szumowska

Prezydentura Nawrockiego. Zdecyduje "sztab doradców"?

- Pan Nawrocki startuje z zupełnie innej pozycji niż prezydent Duda w pierwszej kampanii - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Centrum Polityki Publicznej Collegium Civitas dr Robert Sobiech. - Ma znikome doświadczenie polityczne, bardzo prawdopodobne więc, że decyzje za niego będzie podejmował sztab doradców nieznany szerzej opinii publicznej - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory w Polsce wybory prezydenckie Karol Nawrocki Robert Sobiech

Prof. Damian Absalon: wodę trzeba oszczędzać także przez małą retencję

- Polska ma bardzo nierównomiernie położone zasoby wody, dlatego w pewnych miejscach jest susza, a w innych może być powódź. Polacy nauczyli się ją oszczędzać, bo zużywają jej mniej niż 20 lat temu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. Damian Absalon z Uniwersytetu Śląskiego, członek Państwowej Rady Gospodarki Wodnej i rady naukowej Koalicji Dbamy o Wodę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio susza powódź woda IMGW deszcz klimat Damian Absalon

Baza w Redzikowie otwarta. Ekspert o tym, czy ochroni Polskę

- Znaczenie polityczne tej bazy jest większe, niż jej znaczenie militarne. Jest to pierwsza stała, na dodatek bojowa instalacja sił zbrojnych USA na naszym terytorium - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Andrzej Kiński z Nowej Techniki Wojskowej, komentując otwarcie amerykańskiej bazy w Redzikowie.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio armia USA wojsko Stany Zjednoczone POLSKA służby i bezpieczeństwo Andrzej Kiński

Reforma opieki fizjoterapeutycznej. Będzie protest?

- Reforma resortu zdrowia nie może się odbywać kosztem pacjentów - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Karol Wojciechowski z Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Uważa on, że proponowane zmiany w przepisach dotyczących fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej mogą ograniczyć dostęp pacjentów do tego typu zabiegów. 
Zobacz więcej na temat:  fizjoterapia fizjoterapeuta Ministerstwo Zdrowia zdrowie Rząd Donalda Tuska POLSKA Karol Wojciechowski

Wybory kandydatów na prezydenta są wyzwaniem dla partii

- Koalicja rządowa powinna zaprezentować jednego, wspólnego kandydata na prezydenta już w pierwszym etapie wyborów. Podziały na lewicy pokazują, że brakuje jej mocnego przywództwa, jest turbulentna ideowo, a ma potencjał nawet na 20-procentowe poparcie - powiedział w magazynie radiowej Jedynki "W samo południe" politolog prof. Wawrzyniec Konarski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Zobacz więcej na temat:  Wawrzyniec Konarski wybory w Polsce koalicja obywatelska PiS lewica

"Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo". Ważna akcja ITS i policji

- W każdą kolejną sobotę od 26 października do 7 grudnia można bezpłatnie sprawdzić oświetlenie naszego auta na stacjach diagnostycznych. Ich lista jest dostępna na stronach ITS i Komendy Głównej Policji - powiedział w radiowej Jedynce w magazynie "W samo południe" dr inż. Piotr Kaźmierczak, ekspert ds. oświetlenia Instytutu Transportu Samochodowego, o akcji "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo". 
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze policja polska oświetlenie społeczeństwo POLSKA Piotr Kaźmierczak

Prof. Motyka: Polska i Ukraina uległy rosyjskiej prowokacji

- Nie wierzę w żadne porozumienie między polskim a ukraińskim IPN w tej sprawie. Obie strony, mimo że w międzyczasie wybuchła wojna, nie potrafią nawet ze sobą rozmawiać. Ubolewam, że weszły w rosyjską prowokację - w kontrze wobec siebie - jak w masło - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Motyka, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ukraina Rzeź Wołyńska historia Polski IPN Grzegorz Motyka

Wsparcie dla studentów po powodzi. "Uczelnie się angażują"

- Mamy uczelnie, które zwiększyły wyraźnie zapomogi dla studentów, inne uczelnie udostępniły miejsca w domach studenta dla poszkodowanych w powodziach, część zwalnia studentów z opłat za kształcenie lub za akademiki. Są też formy darmowego wsparcia psychologicznego - wymieniał w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Szeptycki, wiceszef MNiSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA edukacja szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego powódź Sytuacja powodziowa pomoc studenci Andrzej Szeptycki

Powraca sprawa Wołynia. "Nie możemy wiązać Ukrainie rąk"

- Ukraina ma ważniejsze sprawy na głowie, wrzucanie tego tematu jest nieproduktywne, to nie jest właściwy moment. Mamy świadomość tego, że Polska bardzo pomogła Ukrainie [...], która ma dług wdzięczności, ale szantaż, bo to jest polityczny szantaż, nie jest najlepszą metodą rozwiązywania tych tematów - mówił w radiowej Jedynce Jan Piekło, były ambasador Polski w Ukrainie komentując rozmowy dotyczące zbrodni wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Jan Piekło Rzeź Wołyńska Wołyń

Szlachetna Paczka dla powodzian. Potrzebne pralki i lodówki

Wolontariusze są na terenach popowodziowych. Sprzątają, gotują i rozdają posiłki. Przed nimi organizacja pomocy rzeczowej. - Będą odwiedzać rodziny. Dowiedzą się jakiego konkretnie wsparcia potrzebują - powiedziała w radiowej Jedynce Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. Wiadomo już, że będą potrzebne m.in. takie sprzęty jak lodówki czy pralki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo powódź Szlachetna Paczka pomoc