Polskie Radio
Section05
Krzysztof Grzesiowski

"Bali się i od 2,5 roku nie przychodzili na kontrole". Kardiolog o pacjentach podczas pandemii

Do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zgłasza się coraz więcej pacjentów z chorobami kardiologicznymi, które coraz bardziej zagrażają ich życiu. Lekarze mówią wprost, że z tak zaawansowanymi i nieleczonymi schorzeniami mieliśmy do czynienia 30 lat temu. Powód? Pandemia koronawirusa i strach pacjentów przed wizytą w szpitalu.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie serce kardiologia

Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19. "Zapisało się już blisko milion Polaków"

Prawie milion Polaków zapisało się już na szczepienia przeciwko COVID-19 drugą dawką przypominającą. Z tygodnia na tydzień zainteresowanie w punktach szczepień rośnie. - Zazwyczaj przychodzą osoby, które straciły kogoś bliskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Perlicka, rejestratorka medyczna ze Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha". Wystawa upamiętniająca rzeź Woli

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" - to tytuł nowej wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiadał ona o nieukaranej niemieckiej zbrodni dokonanej na ludności warszawskiej Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski II wojna światowa Powstanie Warszawskie śmierć Adolf Hitler Heinrich Himmler Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Instytut Pileckiego

Szukasz pracy na wakacje? Pamiętaj o zasadach i nie daj się oszukać

W sierpniu wielu pracodawców nadal szuka pracowników do pracy sezonowej. Oferty są w rolnictwie, ogrodnictwie, turystyce, gastronomii, hotelarstwie, budownictwie czy magazynach. Podejmując pracę, jesteśmy narażeni na różne niebezpieczeństwa i nieuczciwość niektórych pracodawców. Jak nie dać się oszukać? Na co zwracać uwagę, podejmując się pracy sezonowej?
Zobacz więcej na temat:  praca pracodawcy Krzysztof Grzesiowski

Nasilenie rosyjskich ataków. Prof. Boćkowski: to próba wywołania katastrofy humanitarnej

Rosyjskie wojska na północnym wschodzie Ukrainy starają się przegrupować i wciąż atakują na południowym wschodzie, gdzie próbują przejąć kontrolę nad Mariupolem, zdobyć Rubiżne i Popasną - ocenił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w sobotę, 52. dnia wojny. Najaktywniejsze działania rosyjskiego wroga odnotowano na kierunkach słobożańskim oraz donieckim. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Jedynka Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Michał Strzałkowski Krzysztof Grzesiowski konflikty międzynarodowe

Bartosz Cichocki, ambasador Polski na Ukrainie. "Dyplomacja ma zawsze sens"

Bartosz Cichocki, po wycofaniu ambasadora przez Turcję, jest prawdopodobnie jedynym ambasadorem kraju NATO w Kijowie. Choć są tam jeszcze przedstawiciele dyplomacji np. Białorusi, Watykanu czy krajów azjatyckich. - Inni ambasadorowie NATO sprawują swe funkcje w innych miastach Ukrainy - mówi dyplomata. Zaznacza, że wysiłki zmierzające do zakończenia agresji na drodze dyplomatycznej zawsze mają sens.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Jedynka Ukraina Bartosz Cichocki Krzysztof Grzesiowski

Skontrolowano 316 tysięcy zabawek z importu. Wiele było niebezpiecznych

Krajowa Administracja Skarbowa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadziły kontrolę, z której wynika, że aż 36 proc. importowanych spoza Unii Europejskiej zabawek nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. W ciągu dwóch miesięcy trwania projektu przebadano 316 tysięcy zabawek. - Mniej więcej co piąta zabawka miała istotnie przekroczone stężenia ftalanów i wymagała interwencji - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKIK-u.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski zabawki UOKiK Krajowa Administracja Skarbowa bezpieczeństwo

W jaki sposób wybuchła pandemia? "Są cztery hipotezy"

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym wskazała cztery hipotezy dotyczące źródła pochodzenia wirusa SARS-CoV-2. - Za najbardziej prawdopodobną eksperci uznali przeskoczenie koronawirusa z nietoperzy na człowieka, ale za pośrednictwem jeszcze jednego zwierzęca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Strzałkowski. Na co wskazują pozostałe?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus medycyna zdrowie szczepionka Krzysztof Grzesiowski