"Cmentarze na Żmudzi" - wędrówka po kresowych nekropoliach

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 22:00
- Ludzie powinni zastanawiać się nad swoją przeszłością i nad dziedzictwem kulturowym. Wspólna historia Polski i Litwy trwała kilkaset lat - przypominał w "Kwadransie Dwójki" Jan Skłodowski.
Audio
  • Katarzyna Hagmajer-Kwiatek rozmawia z Janem Skłodowskim o jego książce "Cmentarze na Żmudzi. Polskie ślady przeszłości Obojga Narodów" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Fragment okładki książki Cmentarze na Żmudzi. Polskie ślady przeszłości Obojga Narodów
Fragment okładki książki "Cmentarze na Żmudzi. Polskie ślady przeszłości Obojga Narodów"Foto: mat. prasowe

Urniaże koło Datnowa, Wodokty, Szafkiany, Szawle z nekropolią nazywaną Małą Rossą to tylko niektóre cmentarze, które odwiedził Jan Skłodowski, przygotowując album "Cmentarze na Żmudzi. Polskie ślady przeszłości Obojga Narodów". Wszędzie odnalazł polskie nagrobki, a w zapisanych na nich inskrypcjach historie Polaków, którzy mieszkali na Litwie. - Żmudź przywołuje myśli związane z Rzeczpospolitą Obojga Narodów, jest fragmentem naszej historii. Dlatego postanowiłem poznać jej cmentarze, bo one są najbardziej wiarygodnym zapisem tego, co działo się na tych terenach w przeszłości – mówił w Dwójce.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Jan Skłodowski (pisarz, podróżnik, fotografik)

Data emisji: 12.11.2014

Godzina emisji: 15.00

iż/jp

Czytaj także

Opowieści z Laudy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 22:40
W tym tygodniu w cyklu "Zapiski ze współczesności" po raz kolejny sięgniemy do archiwów białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń