Konrad Brandel. Fotograf XIX-wiecznej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 15:15
W "Kwadransie bez muzyki" rozmawialiśmy o jednej z najoryginalniejszych postaci polskiej i, nie bójmy się tego słowa, światowej fotografii.
Audio
  • Konrad Brandel. Fotograf XIX-wiecznej Warszawy (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Konrad Brandel - Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście
Konrad Brandel - Warszawa, ul. Krakowskie PrzedmieścieFoto: Polona/domena publiczna

Konrad Brandel był nie tylko prekursorem fotografii lotniczej, ale również ojcem fotoreportażu i wynalazcą. W drugiej połowie XIX w. z gondoli lecącego nad warszawskim Starym Miastem balonu wykonał kilka wiekopomnych fotografii. Skorzystał także z remontu Zamku Królewskiego i, wdrapawszy się na rusztowania, uwiecznił ówczesną panoramę miasta. Na doskonałych, także technicznie, fotografiach zachował się również widok Warszawy prawobrzeżnej.

Do dziś na warszawskiej Pradze zachowało się kilka budynków (wśród nich gimnazjum, do którego uczęszczał Janusz Korczak), które prawie 150 lat temu sfotografował Brandel. W "Kwadransie" poszliśmy tropem zachowanych budowli fotografowanych przez warszawskiego artystę. Naszymi przewodnikami byli Danuta Jackiewicz, historyk fotografii, i Krzysztof Michalski ze Stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzi: Jakub Kukla

Data emisji: 18.11.2019

Godzina emisji: 15.00

am/jp

Czytaj także

"Głębia Ostrości". Wojtek Wieteska

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 10:00
W audycji "Głębia Ostrości" Wojtek Wieteska opowiadał o swoim najnowszym projekcie fotograficznym zatytułowanym Lola van der W. - Nigdy bym nie pomyślał, że będę fotografował okładkę albumu i jeździł z nią po świecie - stwierdził artysta.
rozwiń zwiń