Jak amerykańscy lotnicy pomogli nam w 1920 r.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 16:00
Eskadra Kościuszkowska, zorganizowana przez Meriana Coopera, odegrała ważną rolę w wojnie polsko-bolszewickiej. O wydarzeniach sprzed 94. - w rocznicę Bitwy Warszawskiej - z Tadeuszem Deszkiewiczem rozmawiał Jerzy Kisielewski.
Audio
  • Jak amerykańscy lotnicy pomogli nam w 1920 r. (Wakacje z Kisielem/Dwójka)
Amerykańscy ochotnicy, Merian C. Cooper i Cedric Fauntleroy, piloci 7 Eskadry Myśliwskiej
Amerykańscy ochotnicy, Merian C. Cooper i Cedric Fauntleroy, piloci 7 Eskadry MyśliwskiejFoto: Wikipedia, domena publiczna

Gościem "Wakacji z Kisielem" był Tadeusz Deszkiewicz - dziennikarz, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Wołomina, promotor historii tamtych lat, organizujący rekonstrukcje historyczne bitwy warszawskiej w Ossowie.

W audycji rozmawialiśmy o wydarzeniach sprzed 94 lat - o Bitwie Warszawskiej, która uchroniła Polskę i Europę Zachodnią przed rozprzestrzenieniem się rewolucji bolszewickiej. Przypomnieliśmy także mniej znany epizod tej walki - udział lotników amerykańskich w bitwie pod Ossowem.

Tadeusz Deszkiewicz, przypominając fascynującą historię Meriana Coopera (generała brygadiera Armii Stanów Zjednoczonych, pilota Wojska Polskiego, służącego w lotnictwie polskim podczas wojny polsko-bolszewickiej, a także filmowca, reżysera i scenarzystę oraz - ojca Macieja Słomczyńskiego), zapraszał na sobotnią, 16 sierpnia, uroczystość w Ossowie (odsłonięcie tablicy poświęconej amerykańskim lotnikom - ochotnikom).

jp

Zobacz więcej na temat: bitwa warszawska bolszewicy

Czytaj także

Czesław Apiecionek: czytać nauczyłem się z rozpaczy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 19:45
– Jako chłopczyk bardzo zazdrościłem starszej siostrze, która umiała czytać. Niestety nie chciała mi dawać swoich książek. Zdesperowany uczyłem się czytać na "Ekspressie Wieczornym" – mówił w Dwójce słynny księgarz, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, bibliofil.
rozwiń zwiń