Polskie Radio
Section05
bolszewicy

NASZ WYWIAD Rewolucja lutowa 1917. "Klucz do zagadki fiaska demokracji w Rosji"

107 lat temu, 8 marca (23 lutego wg kalendarza juliańskiego) 1917 roku, rozpoczęła się rewolucja lutowa. - Bez badań nad rewolucją lutową nie sposób zakończyć szaleństwa, którego jesteśmy teraz świadkami – ocenia dr Michał Patryk Sadłowski, historyk państwa i prawa, autor książki "Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917". 
Zobacz więcej na temat:  Rosja bolszewicy demokracja rewolucja październikowa 1917 Mikołaj II ZSRR

Izaak Babel. Czarodziej słów, kronikarz wojny, wróg Stalina

"Dostrzegał to, czego inni nie dostrzegali, kiedy mówił, głos jego zadziwiał" - pisał o Izaaku Bablu jego przyjaciel Ilia Erenburg. Konstanty Paustowski po lekturze Bablowskiego "Króla" stwierdził: "wszystko, co ten człowiek napisze, nie będzie nigdy bezbarwne i mdłe". Ale wielki talent nie uchronił Izaaka Babla przed zbrodniczą machiną ZSRR. Pisarz został rozstrzelany 27 stycznia 1940 roku w Moskwie. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi KSIĄŻKA książki literatura opowiadanie proza ZSRR Jerzy Pomianowski Odessa Rosja wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bolszewicy Siemion Budionny

Rewolucja październikowa. Dlaczego bolszewicy zdołali przejąć władzę w Rosji?

106 lat temu bolszewicy przeprowadzili w Petersburgu udany zamach stanu. Jak mała, nieciesząca się powszechnym poparciem partia była w stanie utrzymać się przy władzy w ogromnym kraju? I czy rzeczywiście wydarzenia z 1917 roku zrewolucjonizowały mentalność i sposób rządzenia w Rosji?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski rewolucja październikowa 1917 Rosja ZSRR bolszewicy Włodzimierz Lenin

103. rocznica Bitwy Warszawskiej, 18 najważniejszej bitwy w dziejach świata

W podwarszawskim Ossowie 15 sierpnia odbyły się uroczystości z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Była uroczysta msza, piknik rodzinny i rekonstrukcja bitwy. Widzowie mogli podziwiać wozy bojowe, stroje z epoki. Wszystkiemu przyglądała się reporterka Trójki.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Radzymin Święto Wojska Polskiego Józef Piłsudski Witold Lazar Piotr Firan Trójka bolszewicy

Modlitewna mobilizacja, czyli rola Kościoła w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku

Od 6 do 15 sierpnia 1920 roku, tak jak zdecydował metropolita warszawski kardynał Aleksander Kakowski, odprawiano nowenny we wszystkich kościołach archidiecezji, a 8 sierpnia ulicami Warszawy, z relikwiami błogosławionego Andrzeja Boboli, przeszła stutysięczna procesja mieszkańców stolicy proszących o ratunek dla Polski zagrożonej zbliżającą się nawałą bolszewicką. Było to jedno z działań jakie Kościół w Polsce podejmował, aby w 1920 roku podtrzymać naród na duchu i mobilizować do walki z Bolszewikami.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn bolszewicy historia Polski Kościół katolicki Józef Piłsudski

Republika rosyjska i bolszewicy wobec Polski

Car Mikołaj II Romanow w dniu 15 marca 1917 roku abdykował w obliczu rewolucji lutowej w Rosji, w trzecim roku wyczerpującej Wielkiej Wojny. - Upadek caratu wynikał przede wszystkim z faktu zmęczenia społeczeństwa rosyjskiego wojną trwającą już trzy lata. Miliony poddanych cara straciło życie, zdrowie lub trafiło do niewoli austriackiej czy niemieckiej - mówi w audycji "Historia żywa" historyk prof. Andrzej Nowak. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja historia Polski bolszewicy Dorota Truszczak Andrzej Nowak

"The Crown": Rosjanie mordują, a Anglicy pobierają krew

W piątym sezonie serialu "The Crown" przenosimy się na chwilę do Jekaterynburga w 1918 roku, jesteśmy świadkami egzekucji rodziny Romanowów, a potem wracamy do Londynu z początku lat 90. XX wieku, by odkryć rolę, którą w rozwiązaniu zagadki tej zbrodni odegrał książę Filip, mąż Elżbiety II.
Zobacz więcej na temat:  The Crown serial netflix książę Filip HISTORIA Mikołaj II genealogia ZSRR bolszewicy Rosja Michaił Gorbaczow Borys Jelcyn ekshumacja zbrodnie sowieckie genetyka DNA profilowanie