Kultura jako źródło szpanu

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 10:35
Rozmowa o tym, że natura ma kulturę, a człowiek jest naturalnie wyrachowany.
Audio

Etologia to dziedzina zoologii zajmująca się szeroko pojętymi badaniami zachowań  zwierząt, zarówno tych dziedziczonych, jak i nabytych, ich aspektem przystosowawczym, rozwojem osobniczym, orientacją przestrzenną i zachowaniami społecznymi.

Z etologiem, profesorem Tadeuszem Kaletą, Michał Nowak rozmawiał o instynktownych postawach ludzkiego zachowania, o płaszczyźnie, na której spotyka się to, co ludzkie, i to, co zwierzęce.

Punktem wyjścia rozmowy stała się książka Geoffreya Millera Teoria szpanu. Seks, ewolucja i zachowania klienta.

W antropologii ostatnich lat wraca zainteresowanie teorią Darwina – dlaczego teoria ewolucji, pogląd o biologicznym podłozu naszych zachowań, cieszy się popularnością?

_Rozmówcy zwrócili uwagę na osłabienie w nauce ostatnich lat opozycji natura - kultura (mówi się o kulturze i polityce szympansów, metafizyce pawianów, zauważa prof. Kaleta).

Z jednej strony podkreśla się złożoność zachowań osobników z rzędu naczelnych, z drugiej natomiast – ludzkie zachowania i postawy (również, na co szczególnie kładzie akcent współczesna psychologia ewolucyjna, te kulturowe) odczytuje się jako zdeterminowane biologicznie, ukierunkowane w konkretnym, pragmatycznym celu. Celem jest tym zaś zwiększenie swej społecznej (w tym seksualnej) atrakcyjności.

W tym sensie nasze stroje pełnią taką samą funkcję jak np. barwne upierzenie ptaków, które tym własnie zwracają na siebie uwagę potencjalnych partnerów czy sojuszników...


 
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy  Michała Nowaka z prof. Tadeuszem Kaletą – o zwierzęcych kulturach i o człowieku, który wszelkie dobra materialne nabywa przede wszystkim po to, by zrobić wrażenie na innych…

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przypadek Karola Darwina

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2009 11:09
Serwis naukowy Katarzyny Kobyleckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KLCW – Kręte drogi ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2009 09:36
28 listopada2009, godz.16:05
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapraszamy do Trójki

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2008 16:00
Co trzeba zmodernizować w polskiej armii? Ameryka ma nam pomóc w tym przedsięwzięciu. A jaka jest lista najważniejszych potrzeb? Porozmawiamy na ten temat z ekspertami.
rozwiń zwiń