X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienie o Andrzeju Falkiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2010 12:13
Eseista, filozof bez dyplomu, instruktor pszczelarstwa, kontroler techniczny w Wytwórni Win i Miodów Pitnych, fizyk, literat.
Audio

 Czego więc chcę? Co robię? Staram się zaintrygować czytelnika. Udzielam mu swojej nieufności do tego, co nas otacza, a co mogłoby być inne. Dlatego – że mogłoby być inne. Moje myślenie, czy tez półmyślenie, jest intryganctwem w dziedzinie struktur kuprytowych i zwraca się tylko do tych czytelników, którzy dadzą się zaintrygować. Do tych – pokrzywdzonych, prześladowanych różnorako, niespełnionych, niepewnych swego – którzy byliby skłonni poddać w wątpliwość to wszystko, czym sami są. W oczach innych – oczach tych, którzy dobrze umieścili się w życiu i stoją pewnie na gruncie wybranej lub danej im kultury – jestem idiotą. Oglądany przez nich – jestem obiektywnie i naprawdę idiotą. Któremu przyszłość  jakimś swym fragmentem przyzna rację.  

Andrzej Falkiewicz „takim ściegiem:”

W audycji wspomnieniowej o zmarłym 22 lipca w Puszczykowie pod Poznaniem Andrzeju Falkiewiczu – eseiście, filozofie, krytyku teatralnym i literackim, autorze powieści Ledwie mrok, a także książek Mit Orestesa, Polski Kosmos. 10 esejów pryz Gombrowiczu, takim ściegiem:, Istnienie i metafora – mówili: Sergiusz Sterna-Wachowiak, Jan Stolarczyk i Jarosław Borowiec.

Nasi rozmówcy, przyjaciele i współpracownicy zmarłego eseisty, mówili o nim samym, jak i o jego zapoznanej nieco twórczości.

Sergiusz Sterna-Wachowiak wspominał spacery z Andrzejem Falkiewiczem, ale i spacery Andrzeja Falkiewicza: wędrówki duchowe, intelektualne, a nawet spacery z Panem Bogiem.

Sergiusz Sterna-Wachowiak o Andrzeju Falkiewiczu

Jarosław Borowiec, autor rozmów z Andrzejem Falkiewiczem i jego żoną, Krystyną Miłobędzką, wspominał swoje spotkania z eseistą. Przywołał wiele różnorodnych zajęć, którymi zajmował się w życiu Andrzej Falkiewicz: filozofia, krytyka literacka, ekonomia, pszczelarstwo, wytwarzanie win i miodów pitnych...

Jarosław Borowiec o Andrzeju Falkiewiczu - wspomnienie pierwsze


Jarosław Borowiec mówił również o biografii autora takim ściegiem:
Jarosław Borowiec o Andrzeju Falkiewiczu - wspomnienie drugie
Twórczość Andrzeja Falkiewicza (choćby jego prace o Gombrowiczu) wspominał także Jan Stolarczyk, wydawca.
Jan Stolarczyk o Andrzeju Falkiewiczu

Nasi rozmówcy mówili poza tym o osobności, twórczej i życiowej, Andrzeja Falkiewicza, o jego stosunku do podstawowych pytań egzystencji, o słabości do tokaja i kiczowatych pocztówek...

Fragmenty książek Andrzeja Falkiewicza przeczytał Andrzej Ferenc.   

Przygotowała Dorota Gacek.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2009 16:08
22 kwietnia 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwartki poetyckie: Krystyna Miłobędzka

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2009 16:23
30 kwietnia 2009, godz. 21:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 12:24
24 lutego 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń