X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzyczna podróż w czasie do krainy płyt szelakowych

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 16:49
W "Dużej czarnej" będziemy mówić o pionierach i wynalazcach, o ludziach kryjących talenty, jakich dziś już chyba nie ma…
Audio
płyta szelakowa
płyta szelakowaFoto: shutterstock/PhotoProRo

The Shellac Era. The Golden Age of Shellac. 120 Years of Deutsche Grammophon. Tymi tytułami oficyna Deutsche Grammophon oraz przedsięwzięcie internetowe Google Arts & Culture reklamują szeroko zakrojony projekt, mający na celu pokazanie nam pewnej archiwalnej krainy. Na winylach, na kompaktach, a także za pomocą plików wysokiej rozdzielczości otrzymujemy nagrania, które ukazywały się na szelakowych płytach gramofonowych, wytłoczonych w Hanowerze, w latach 10., 20., 30. i 40. ubiegłego stulecia. Wiele z nich pojawia się oficjalnie po raz pierwszy od tamtych czasów. Wszystko odrestaurowane dźwiękowo i zremasterowane przez zespół fachowców, któremu przewodzili Meike Lieser i Martin Dirnberger.

Simon Reynolds, autor głośnej książki Retromania. Jak popkultura żywi się własną przeszłością, dotyka kwestii, którą śmiało możemy przenieść na omawiany przez nas obszar (przecież Caruso czy Ruffo byli wielkimi gwiazdami kultury popularnej lat 20. XX wieku). Reynolds: "Mentalność retro jest wszechobecna w całej kulturze, jednakże najuporczywiej przejawia się w muzyce. Kolekcjonerzy płyt i nagrań tworzą grupę uzależnioną od przeszłości. Socjologicznie rzecz ujmując, jest to wciąż klasa hołdująca postawie innowacyjnej, jednak zamiast stać się pionierami, inicjatorami nowych kierunków, wybrali role kustoszy i archiwistów. Awangarda stała się dziś ariergardą". Czyli jesteśmy uzależnieni, stanowimy straż tylną oddziału, będącego jednak wciąż w natarciu!

***

Tytuł audycji: Duża czarna 

Prowadzili: Wojciech Barcikowski i Przemysław Psikuta

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 13.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posłuchaj mistrzowskich skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 13:13
Bohaterkami audycji były Stoika Milanova i Silvia Marcovici. W latach 60. i 70. XX w. święcące triumfy, laureatki wielkich konkursów, nagrywające płyty po obu stronach żelaznej kurtyny. Dziś świat muzyczny nieco o nich zapomniał.
rozwiń zwiń