X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hanna Malewska. Ascetyczna planeta mądrości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 20:00
- Ta jedna z największych polskich pisarek żyła do końca w sublokatorskim pokoju, w którym było biurko, półki z książkami, fotel dla gości, łóżko i szafa na ubrania - opowiadał o Hannie Malewskiej Tomasz Fiałkowski.
Audio
  • Rozmowa o życiu i twórczości Hanny Malewskiej (Strefa słowa/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/DariuszSankowski

W archiwalnym nagraniu radiowym poeta Marek Skwarnicki wspominał, że Hanna Malewska wyglądała jak nieefektowna nauczycielka jakiegoś dziwnego przedmiotu: - Była niepozorna, dopiero się ją odkrywało w czasie rozmów, podczas których była szalenie życzliwa. Każdy był pewien, że jest geniuszem, gdy z nią rozmawiał.

Hanna Malewska zadebiutowała w 1937 roku dwutomową powieścią historyczną pt. "Żelazny tron" o losach cesarza Karola V Habsburga. - Ona zaczęła ją pisać w wieku 24 lat i już wtedy jej wiedza o świecie i człowieku była onieśmielająca - zauważała publicystka Anna Mateja, zwracając uwagę, że Malewska nie traktowała historii jako nauczycielki, tylko raczej wnikała pod powierzchnię wydarzeń, żeby zrozumieć człowieka danej epoki.

W audycji rozmawialiśmy o najważniejszych powieściach pisarki, do których zalicza się "Przemija postać świata" i "Panowie Leszczyńscy", ale też o jej pracy w miesięczniku "Znak", którego była redaktorem naczelnym, o przyjaźni z Janem Pawłem II i konspiracyjnej działalności w czasie II wojny światowej. Hanna Malewska kierowała pracą komórki szyfrów w Armii Krajowej. - Największym komplementem, jakim obdarzała redakcję "Znaku", było stwierdzenie, że jest tu prawie jak w tej komórce - mówiła Halina Bortnowska. - W redakcji porównywałam ją czasem do planety z "Solaris" Lema, że my na tej planecie żyjemy i jesteśmy przez nią ogarnięci.

***

Tytuł audycji: Strefa słowa

Przygotowały: Dorota Gacek i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Halina Bortnowska (filozof, teolog), Anna Mateja (publicystka), Tomasz Fiałkowski (publicysta) i Maciej Nowak (historyk literatury)

Z nagrań archiwalnych: Marek Skwarnicki (poeta, publicysta)

Data emisji: 31.07.2016

Godzina emisji: 19.00

bch/mg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak