Debiut Wojciecha Engelkinga. To nie jest świat dla niepełnosprytnych…

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 18:00
- To świat demokratyczny do absurdu, więc każdy stara się pokazać, że znaczy więcej - mówił autor wizji przyszłości zawartej w powieści "Niepotrzebne skreślić".
Audio
  • Wszyscy mówią "Czy Pani wie, kogo Pan ma przed sobą?" (Świat młodych/Dwójka)
Wojciech Engelking, autor powieści powieści Niepotrzebne skreślić
Wojciech Engelking, autor powieści powieści "Niepotrzebne skreślić”Foto: PAP/Rafał Guz

- Ta książka dotyczy mojego pokolenia, dwudziestolatków wychowanych w latach 90. Wpojony nam kult indywidualizmu, bogacenia się i przedsiębiorczości stał się niepokojący - mówił gość Katarzyny Nowak - W mojej powieści stosunki międzyludzkie zostają sprowadzone do sklepu - przyznał, czyniąc aluzję do sukcesu Janusza Korwin-Mikkego w wyborach europejskich.

Na pytanie, czy jego debiut to powieść futurystyczna, odpowiedział żartobliwie: - Mam nadzieję, że nie... Mój kolega twierdzi, że to powieść historyczna, która dzieje się teraz, bo jest napisana z perspektywy świata za 50 lat... - dodał.

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Gość: Wojciech Engelking

Tytuł audycji: Świat młodych

Data emisji: 7.11.2014

Godzina emisji: 17.30

mm/bch

Zobacz więcej na temat: literatura literatura polska

Czytaj także

"Kronos", czyli co Gombrowicz ukrył w piwnicy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 07:30
Ukazujące się dziś zapiski intymne Gombrowicza są tekstem szczególnym: pisarz obnaża się tu niemalże całkowicie. Czy autor "Pornografii", zdradzając niemal wszystko, robił to z myślą o przyszłym czytelniku? Czy sam chciałby pokazać swoją nieosłoniętą twarz?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesław Myśliwski: czas teraźniejszy jest fikcją

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 22:00
- Człowiek, który wspomina, bezwiednie kreuje swoje przeżycia. Pamięć nie daje żadnych gwarancji, że tak właśnie było. Wspomnienia mają podkreślić, że nie jesteśmy byle jacy, przypadkowi. Nawet jeśli wspomnienia są tragiczne, to my je wspominamy jako nasze osobiste zwycięstwa, żeśmy to przeżyli, żeśmy dali temu radę – mówi Wiesław Myśliwski w rozmowie z Michałem Nogasiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk: pamiętam ulgę, gdy napisałam ostatnie zdanie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 16:00
- Uważam powieść za nieprawdopodobnie mocny sposób komunikacji, który buduje więzi społeczne, rozwija empatię i powoduje, że tworzy się kultura - przestrzeń głębszej komunikacji z innymi ludźmi. To klej społecznotwórczy, który nas scala. Ważna jest kwestia empatii. Dzieci, które czytają, uczą się widzieć świat oczami innych ludzi – mówi Olga Tokarczuk.
rozwiń zwiń