Polskie Radio
Section05
Witold Gombrowicz

Festiwal Dwa Brzegi ma 18 lat! – Będzie ciekawie, bo już wszystko nam wolno – zaprasza Grażyna Torbicka

Jak ten czas płynie: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest już pełnoletni! I po raz18. organizatorzy zapraszają do malowniczego Kazimierza Dolnego i równie urokliwego Janowca na spotkanie z filmami i twórcami, ale także z muzyką, sztukami plastycznymi, literaturą. To już za trochę ponad sześć tygodni, na przełomie lipca i sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Festiwal Filmów i Sztuk PNB Paribas Dwa Brzegi Grażyna Torbicka Jadwiga Jankowska-Cieślak Daniel Olbrychski Witold Gombrowicz Andrzej Seweryn Dorota Kędzierzawska Cannes Trójka Tomasz Żąda

Słuchowiska na żywo, spotkania oraz warsztaty dla całych rodzin. Zapraszamy na Festiwal "Dwa Teatry" 2024!

Prezentacje konkursowych słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, ponadto spotkania z gwiazdami, atrakcje dla dzieci, warsztaty i imprezy towarzyszące. 22 czerwca w Sopocie rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce – Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry". 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Polskie Radio Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Sopot Witold Gombrowicz Mariusz Malec Kazimierz Kaczor pr poleca słuchowisko słuchowisko dla dzieci Słuchowiska i lektury KULTURA TEATR Teatr Polskiego Radia

Inna. "Trójka pod Księżycem" o "Iwonie, księżniczce Burgunda"

Teatr Wybrzeże w Gdańsku przedstawił premierę pierwszego z trzech (skończonych) dramatów Witolda Gombrowicza, "Iwonę, księżniczkę Burgunda" w reżyserii Adama Orzechowskiego. Poprzednią premierę "Iwony…" w Wybrzeżu wyreżyserował w 1977 roku Ryszard Major. Ryzykował, gdyż Gombrowicz nie był wtedy mile odbierany przez władze. Choć w tamtym czasie na przykład Jerzy Jarocki z sukcesem wystawiał "Ślub": najsłynniejszy - w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr Wybrzeże premiera Witold Gombrowicz Adam Orzechowski Witold Dąbrowski Mariusz Treliński Alice Munro Tomasz Man Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Konstanty "Kot" Jeleński. Największy ambasador polskiej kultury

- Przyjaciel wielkich artystów. Nowoczesny intelektualista krążący na paryskich salonach i dyskotekach z lekko ironicznym uśmiechem - mówił o nim w radiowej audycji Wojciech Karpiński. Konstanty Jeleński - znakomity eseista i krytyk, żołnierz I Dywizji Pancernej gen. Maczka, współpracownik paryskiej "Kultury" - zmarł 37 lat temu, 4 maja 1987 roku.
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Jeleński Jerzy Giedroyc Józef Czapski Czesław Miłosz Witold Gombrowicz Paryż Francja Paryska "Kultura"

Prof. Tomasz Bocheński: Gombrowicz jako czytelnik ukrywał swe literackie fascynacje

- Gombrowicz jako czytelnik chronił swój zachwyt, na powierzchni jest Witold, który atakuje innych autorów i obniża wartość ich twórczości. Głębiej widzimy kogoś innego, kto w sposób niesłychanie dyskretny traktuje swoje fascynacje. Jednak najważniejsze jest obcowanie ze sztuką, to jest taktyka odpychania i przybliżania, jak to niegdyś opisał Jan Błoński - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Tomasz Bocheński. 
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dorota Gacek Dwójka literatura KULTURA Tomasz Bocheński

Jerzy Jarzębski we wspomnieniach. "Nie obrażał się na to, że literatura się zmienia"

- To jeden z tych krytyków starszego pokolenia, który nie obrażał się na to, co się zmienia w literaturze, co już nie jest jakby jego czy nie jest po jego myśli. Zamiast tego zawsze w bardzo otwarty sposób poszukiwał tego, co nam to mówi o naszej rzeczywistości - mówiła w Dwójce prof. Dorota Kozicka o zmarłym pod koniec lutego prof. Jerzym Jarzębskim.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarzębski literatura Witold Gombrowicz Dorota Gacek odeszli 2024 KULTURA Dwójka Dorota Kozicka

Witold Gombrowicz - dziewictwo, honor i gender w "Pamiętniku z okresu dojrzewania"

- W tym opowiadaniu ja mam wrażenie, że właśnie to gra: czym jest właściwie ta cnota i dlaczego ona tak bardzo się różni dla mężczyzn i dla kobiet? Mam wrażenie, że to jest opowiadanie, w którym rzeczywiście Gombrowicz zastanawia się nad tym, czym właściwie jest ta kulturowa różnica płci - mówił o debiutanckiej twórczości Witolda Gombrowicza dr hab. Błażej Warkocki w audycji "Alfabet Gombrowicza".
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Jan Kanty Zienko literatura Dwójka książki opowiadanie

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Posłuchaj, co mówił o Lemie, Schulzu, Gombrowiczu

Prof. Jerzy Jarzębski, zmarły 25 lutego br. w wieku 76 lat, należał do najświetniejszych znawców współczesnej literatury polskiej. W radiowych archiwach zachowały się nagrania, w których mówił o ważnych dla siebie twórcach. – Gombrowicz trafiał w bardzo wiele istotnych spraw, które nas dotyczą – podkreślał prof. Jarzębski w jednej z audycji, dowodząc, jak bardzo literatura była dla niego sprawą żywą, aktualną i nieprzemijającą.  
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarzębski Witold Gombrowicz Stanisław Lem Bruno Schulz literatura wspomnienie

"Skąpy Gombrowicz, nieufny Cortázar". Życiowe przypadki Zofii Chądzyńskiej

- Zadzwonił telefon, odbieram, a tam: "Tu Witoldo, Witoldo Gombrowicz. Czy zechcę odwiedzić jego niskie progi. Będzie całe Buenos Aires i koktajl na sto dwa". No to się wybrałam… - opowiadała w jednej ze swoich barwnych gawęd Zofia Chądzyńska. 24 lutego mija 112. rocznica urodzin tej znakomitej tłumaczki.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz literatura Argentyna Witold Gombrowicz Julio Cortazar wspomnienie

Kontrowersyjny Gombrowicz, czyli początki Biblioteki "Kultury"

Instytut Literacki w Paryżu pod kierownictwem Jerzego Giedroycia był nie tylko najważniejszym w 2. poł. XX. w. polskim ośrodkiem politycznym na uchodźstwie, ale przede wszystkim znakomitym wydawnictwem. 71 lat temu, 30 stycznia 1953 roku, zaczęła tu wychodzić jedyna w swoim rodzaju seria książek, a zapoczątkowały ją dzieła Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Giedroyc Witold Gombrowicz Paryska "Kultura" książki biblioteka wspomnienie literatura polityka Czesław Miłosz

Alfabet Gombrowicza - "a" jak "autor"

- W Gombrowiczu nie było dystansu między człowiekiem a jego literaturą. W życiu, w rozmowie on zachowywał się tak jak w książkach, prowadził grę z rozmówcą i czytelnikiem na wielu płaszczyznach. Podpuszczał go, a potem się wycofywał, czyli jak sam twierdził: "przyprawiał gębę". Ta jedność stylu i człowieka jest zjawiskiem dość niezwykłym - mówił Michał Głowiński w pierwszej audycji z cyklu "Alfabet Gombrowicza".
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dorota Gacek Dwójka literatura emigracja Michał Głowiński KULTURA

"I ja mam pióro w garści" - Gombrowicz pisze dziennik, choć się tego boi

- Dla Gombrowicza formuła intymności czy formuła tego, co jest osobiste i publiczne, prywatne i zarazem powszechne, nawet uniwersalne, to są wszystko tematy, które go napędzały i które on cały czas rozważał - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury. Podczas audycji "Strefa literatury" rozmawialiśmy o "Dzienniku" Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dorota Gacek dziennik Dwójka literatura wspomnienie