Tadeusz Strugała i egzotyczna turecka orkiestra

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 12:57
- W Turcji grałem nie tylko z tamtejszymi największymi gwiazdami, lecz także z wielkimi zagranicznymi solistami – wspominał w Dwójce współpracę z Orkiestrą w Ankarze maestro Tadeusz Strugała.
Audio
  • Tadeusz Strugała o współpracy z orkiestrami w Polsce oraz na świecie, m.in. w Pradze i Ankarze (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Tadeusz Strugała o rodzinnych Katowicach i pierwszych latach edukacji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Tadeusz Strugała wspomina powojenny Wrocław i lata studiów w tym mieście (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Tadeusz Strugała o spotkaniach podczas podróży m.in. po USA (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Tadeusz Strugała o pracy związanej m.in. z festiwalem Wratislavia Cantans (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Tadeusz Strugała podczas występu z kielecką orkiestrą w Filharmonii Świętokrzyskiej (04.02.05)
Jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Tadeusz Strugała podczas występu z kielecką orkiestrą w Filharmonii Świętokrzyskiej (04.02.05)Foto: PAP ARCHIWUM PIOTR POLAK

Wybitny dyrygent Tadeusz Strugała opowiadał, jak w latach 60. został szefem Filharmonii Wrocławskiej, a następnie m.in. WOSPRiTV w Katowicach, Filharmonii Krakowskiej oraz Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie. Ponadto przez lata kierował Festiwalem Chopinowskim w Dusznikach Zdroju oraz festiwalem Wratislavia Cantans. Tadeusz Strugała mówił też m.in. o tureckich orkiestrach, które wciąż są w Polsce, podobne jak w czasach jego młodości, traktowane jak egzotyka.

- Po moim trochę przypadkowym koncercie w Ankarze, spodobałem się na tyle, że podpisałem tam kontrakt. Ciekawostka polegała na tym, że został on podpisany przez cały turecki rząd, gdyż to była orkiestra prezydencka. Po roku musiał być on odnowiony i podpisali go wszyscy ministrowie, za wyjątkiem szefa resortu rolnictwa, który nie chciał tego zrobić. I był problem. Ale w końcu i on podpisał. W końcu Turcy doszli do wniosku, że ta zasada to bezsens  – wspominał w Dwójce.

Tadeusz Strugała podkreślał, że powstała na początku XIX wieku w Stambule Orkiestra w Ankarze ma ogromne tradycje. Grała z nią cała czołówka największych światowych solistów. On zaś spotkał się tam nie tylko z największymi tureckimi gwiazdami, ale także z zagranicznymi, jak choćby z Danielem Shafranem czy Idą Haendel.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Skulska

Gość: Tadeusz Strugała

Data emisji: 9-13.02.2015

Godziny emisji: 11.45

pp/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Witold Kałka odbudował polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 21:00
Nasz bohater przyszedł na świat u wybrzeży Morza Azowskiego. Nikt chyba jednak nie uczynił więcej dla powojennego życia muzycznego w Polsce. Tuż przed setną rocznicą urodzin Witolda Rowickiego wybitnego dyrygenta i organizatora wspominał Józef Kański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: McCartney dostał wypieków, gdy usłyszał Polską Orkiestrę Kameralną

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 11:00
- To było w studiu, w którym nagrywali Beatlesi. McCartney powiedział, że zrobiliśmy na nich takie wrażenie, że musieli przerwać nagranie - mówił w Dwójce Jerzy Maksymiuk, laureat Złotego Berła za całokształt działalności.
rozwiń zwiń