REKLAMA

Anka Grupińska – sposoby na system

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 22:00
Wspomnienia cenionej pisarki, dziennikarki i reportażystki, m.in. autorki wywiadów z Markiem Edelmanem oraz książki "Najtrudniej jest spotkać Lilith".
Audio
  • Anka Grupińska o okresie buntu lat 70. i 80.
  • Anka Grupińska o pierwszym spotkaniu z Markiem Edelmanem
  • Anka Grupińska opowiada o swej podróży do Izraela pod koniec lat 80.
  • Anka Grupińska opowiada o pracy nad książkami "Ciągle po kole" i "Najtrudniej jest spotkać Lilith", a także o pracy attaché kulturalnego w Izraelu.
  • Anka Grupińska opowiada o zjawisku "historia mówiona"
Anka Grupińska, Warszawa 2000 r.
Anka Grupińska, Warszawa 2000 r. Foto: Andrzej Rybczyński/PAP

Anka Grupińska – w latach 80. założycielka i publicystka podziemnego dwumiesięcznika "Czas Kultury”, na którego łamach przeprowadziła m.in. wywiad z Markiem Edelmanem. Autorka książek dokumentalnych opisujących losy polskich Żydów, powstańców z Getta Warszawskiego, m.in. "Ciągle po kole", i książki opisującej życie ortodoksyjnych kobiet we współczesnym Izraelu "Najtrudniej jest spotkać Lilith".
Autorka projektu "Pamiętanie Peerelu. Opowieści o wspólnych i indywidualnych sposobach na system: 1956-1989”, realizowanego od 2006 roku przez ośrodek KARTA. Głównym celem projektu jest zapisanie doświadczeń opozycjonistów walczących z komunizmem oraz zarówno wielkiej jak i lokalnej historii tego okresu.
 Audycję przygotowała Joanna Szwedowska.

Zapraszamy do wysłuchania opowieści Anki Grupińskiej.

Czytaj także

Folklor tamtych lat – wspomnienia o Ance Kowalskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 13:00
O poetce, powieściopisarce, dziennikarce, działaczce opozycji w PRL mówią jej przyjaciele, m.in. Krystyna Janda i Adam Michnik.
rozwiń zwiń