Polskie Radio
Section05

getto warszawskie

Zbrodnia bez kary, czyli powojenne losy pięciu nazistowskich zbrodniarzy

Po II wojnie światowej niektórzy Niemcy odpowiedzialni za zbrodnie nazistowskie z czasów istnienia III Rzeszy stanęli przed sądem. Nie wszyscy winowajcy ponieśli karę adekwatną do swoich czynów: niektórzy w więzieniu spędzili zaledwie kilka lat, inni zostali z niego zwolnieni warunkowo. Spora część natomiast nigdy nie została osądzona. 
Zobacz więcej na temat:  nazizm zbrodnie wojenne III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Powstanie Warszawskie Auschwitz II wojna światowa Norymberga Erich von dem Bach-Zelewski Holokaust historia Polski historia warszawy HISTORIA

Władysław Szlengel. "Moje wiersze są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei"

– Jest przykładem człowieka, który w twórczości kabaretowej szukał kontrataku. Sam napisał, że jego utwory są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei, jaka panowała w getcie – opowiadała dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 8 maja 1943 roku w Warszawie z rąk niemieckich zginął poeta Władysław Szlengel. 
Zobacz więcej na temat:  poezja kabaret Żydzi II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka historia warszawy

82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Gościem Michała Wójcika jest historyk, Dariusz Libionka

W dniu 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim gościem Michała Wójcika w specjalnym wydaniu audycji "Historia Bliska" był historyk Dariusz Libionka - redaktor naczelny pisma "Zagłada Żydów. Studia i materiały". Kto, gdzie i jak walczył? O czym pamiętamy, a co domaga się pamięci? W audycji pojawią się również materiały z Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Marek Stremecki Michał Wójcik powstanie w getcie warszawskim

"Walka garstki z wieloma". Powstanie w getcie warszawskim

"Powstanie w getcie warszawskim […] zostanie zapisane w historii jako walka garstki z wieloma, wojna dobra ze złem. W dziejach narodu żydowskiego zryw ten traktowany jest jako sprzeciw wobec niemieckiego mechanizmu zbrodni, który unicestwił sześć milionów Żydów" - napisał Mosze Arens w książce "Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim".
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Holokaust Żydzi Niemcy nazizm II wojna światowa

82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Stało się symbolem walki o człowieczeństwo w czasach, kiedy tego człowieczeństwa się odmawiało. 19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Zryw w zamkniętej dzielnicy żydowskiej trwał cztery tygodnie. Do nierównej walki stanęło od 700 do 2 tysięcy bojowników pod dowództwem Mordechaja Anielewicza.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie warszawskim powstanie w getcie Roch Siciński Dwójka muzeum żydów polskich POLIN

"Chleb rzucony umarłym". Historia warszawskiego getta

"Chleb rzucony umarłym" to radiowa adaptacja powieści Bogdana Wojdowskiego o tym samym tytule. Zbeletryzowana historia warszawskiego getta obejmuje lata 1940-1942. Poprzez obserwacje i doświadczenia dorastającego chłopca – Dawida – ukazuje Wojdowski apokalipsę śmierci, głodu i poniżenia, a zarazem upartą walkę o przetrwanie i ocalenie ludzkiej godności. Pisarz dokonuje powściągliwej analizy psychiki i moralności ludzi w sytuacjach ostatecznych.
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Modestowicz