Polskie Radio
Section05
getto warszawskie

"Obiekty powinny wrócić do Polski". Dyr. Muzeum Getta Warszawskiego o odkryciu bunkra na terenie dawnego getta

- Jeśli ta informacja jest prawdziwa, byłoby oburzające, że w sposób nieuprawniony, niezgodnie z przepisami prawa polskiego i międzynarodowego wywieziono obiekty z Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego o doniesieniach o odkryciu przedmiotów w bunkrze na terenie dawnego getta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Powstanie Warszawskie Warszawa getto warszawskie Izrael Żydzi judaizm

Allan Starski - przestrzeń porywająca siłą szczegółu

77 lat temu, 1 stycznia 1943 roku urodził się w Warszawie wybitny scenograf, Allan Starski. Współpracował z największymi reżyserami, zdobył Oscara i mnóstwo innych ważnych nagród, stworzył wiele ambitnych dekoracji filmowych, które pobudzają wyobraźnię zarówno widzów jak i twórców.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA KULTURA FILM kino Allan Starski Kraków Warszawa getto warszawskie II wojna światowa Roman Polański Steven Spielberg Tadeusz Konwicki Andrzej Wajda

50 lat od wizyty kanclerza Brandta w Warszawie. Historyk: świętowanie jest nie na miejscu

- Z punktu widzenie Breżniewa, Jaruzelskiego, Gierka ta wizyta była wspaniała. To utrwalało ich wpływy. Natomiast z punktu widzenie naszych interesów narodowych to nie było nic pozytywnego. Świętować tę rocznicę, w moim przekonaniu, jest nie na miejscu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bohdan Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński historia Polski Niemcy getto warszawskie POLSKA

Willy Brandt w Warszawie – wizyta symbolicznych gestów

– Kiedy uklęknął przed Pomnikiem Bohaterów Getta, to na całym świecie na pierwszych stronach gazet ukazało się to zdjęcie  – wspominał dziennikarz Kazimierz Baranowski na antenie Polskiego Radia – Ten gest sprawił, że Brandt, który był już znany, stał się bardzo popularny na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Grudzień 1970 HISTORIA Józef Cyrankiewicz PRL RFN Warszawa Willy Brandt Władysław Gomułka

Głos fotografii z Archiwum Ringelbluma

- Figura fotografa żydowskiego powraca. Nie musimy znać jego nazwiska, żeby po tym zdjęciu widzieć, że on należy do tej grupy, że to nie jest oficer niemiecki podglądający jakąś sytuację - opowiadała w Programie 2 Polskiego Radia Anna Duńczyk-Szulc, zastępca dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego, redaktorka książki "Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane".
Zobacz więcej na temat:  Emanuel Ringelblum Michał Nowak Dwójka fotografia getto warszawskie

Pomiędzy kontaktem a dystansem. Fotografie z Archiwum Ringelbluma

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma) zostało utworzone jesienią 1940 r. dzięki inicjatywie dr. Emanuela Ringelbluma. Jest jednym z najważniejszych świadectw o zagładzie polskich Żydów. Wydana właśnie książka "Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane" pod redakcją Anny Duńczyk-Szulc po raz pierwszy ukazuje w całości oraz w nowatorskim opracowaniu zbiór zdjęć odnaleziony w 1946 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Holokaust II wojna światowa getto warszawskie

"Wieczna pamięć zamęczonym". List prezydenta Andrzeja Dudy w 80. rocznicę zamknięcia warszawskiego getta

- Upamiętnienie Holokaustu jest moralnym obowiązkiem całej ludzkości, ale w jeszcze większym stopniu spoczywa on na obywatelach wolnej Rzeczypospolitej - mieszkańcach ziemi, na której niemieccy naziści utworzyli "fabryki śmierci" - podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA getto warszawskie historia Polski II wojna światowa Żydzi HISTORIA Warszawa mazowieckie Andrzej Duda prezydent

80. rocznica utworzenia getta warszawskiego w muzeum POLIN

16 listopada 2020 roku przypada osiemdziesiąta rocznica zamknięcia getta warszawskiego. 80 lat temu zapadła decyzja o całkowitej izolacji Żydów warszawskich od reszty społeczeństwa, a wszelkie próby przekroczenia muru bez przepustki były srogo karane. Na okrągłą rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało różnorodny program wydarzeń – wśród nich konferencja naukowa, wykład i dyskusje z ekspertami. Do tego w muzealnych serwisach dostępne będą artykuły tematyczne, archiwalne fotografie i wspomnienia świadków historii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa getto warszawskie II wojna światowa Muzeum Historii Żydów Polskich

80. rocznica utworzenia warszawskiego getta. "To data, którą należy pamiętać"

- Data 16 listopada, czyli dzień utworzenia getta w Warszawie, nie jest powszechnie znana. Dlatego w Muzeum Getta Warszawskiego podjęliśmy decyzję, że chcemy ten dzień przypominać. To był moment, w którym Warszawa została podzielona i stała się więzieniem dla części obywateli - mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Dwójka Żydzi Holokaust Michał Szułdrzyński