Polskie Radio
Section05
getto warszawskie

"Kim była Irena". Kobieta o trzech życiorysach

- Znana byłam z ogromnego szczęścia, mnie nie można było rozwalić. Sto razy pod murem, a później przychodzę i wszystko jest w porządku - w "Rozmowach po zmroku" wysłuchaliśmy reportażu "Kim była Irena" Beaty Kwiatkowskiej. Jego bohaterką jest Irena Gelblum, która po roku 1968 wyjechała z Polski. Po 20 latach wróciła, ale już jako Irena Conti Di Mauro - włoska poetka i gorliwa katoliczka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Beata Kwiatkowska Dwójka Żydzi getto warszawskie

Allan Starski - przestrzeń porywająca siłą szczegółu

1 stycznia 1943 roku urodził się w Warszawie wybitny scenograf, Allan Starski. Współpracował z największymi reżyserami, zdobył Oscara i mnóstwo innych ważnych nagród, stworzył wiele ambitnych dekoracji filmowych, które pobudzają wyobraźnię zarówno widzów jak i twórców.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA KULTURA FILM kino Allan Starski Kraków Warszawa getto warszawskie II wojna światowa Roman Polański Steven Spielberg Tadeusz Konwicki Andrzej Wajda

Willy Brandt w Warszawie – wizyta symbolicznych gestów

– Kiedy uklęknął przed Pomnikiem Bohaterów Getta, to na całym świecie na pierwszych stronach gazet ukazało się to zdjęcie  – wspominał dziennikarz Kazimierz Baranowski na antenie Polskiego Radia – Ten gest sprawił, że Brandt, który był już znany, stał się bardzo popularny na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Grudzień 1970 HISTORIA Józef Cyrankiewicz PRL RFN Warszawa Willy Brandt Władysław Gomułka

Niemieckie antyżydowskie prawo w Generalnym Gubernatorstwie

1 grudnia 1939 roku weszło w życie rozporządzenie generalnego gubernatora ziem polskich Hansa Franka, nakazujące Żydom noszenie opasek z gwiazdą Dawida. Był to jeden z szeregu dekretów ukazujących haniebną i zbrodniczą politykę okupanta wobec polskiej ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa POLSKA III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne getto warszawskie represje

"To będzie inne muzeum". Prof. Daniel Blatman o Muzeum Getta Warszawskiego

Na 2024 rok zaplanowano otwarcie Muzeum Getta Warszawskiego. Szef zespołu historyków muzeum, profesor Daniel Blatman, zapowiada, że instytucja ta ma być wyróżniającą się placówką, opowiadającą o holokauście. Siedzibą muzeum będzie kompleks dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów położony między ulicami Sienną i Śliską w Warszawie. W tym gmachu pracował na początku XX wieku Henryk Goldszmit, czyli Janusz Korczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Holokaust HISTORIA historia Polski II wojna światowa muzeum getto warszawskie

Jerzy Jurandot - przedwojenny mistrz słowa

- Mam coś powiedzieć o sobie? Proszę bardzo. Nazwisko Jurandot, imię Jerzy. Urodzony w Warszawie, dość dawno. Włosy szpakowate, wzrost średni, dorobek takiż. Zawód satyryk - mówił na antenie Polskiego Radia słynny dramaturg, autor słów do takich piosenek, jak "Ada to nie wypada" i "Na moje wady już nie ma rady".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy getto warszawskie Żydzi Jerzy Jurandot TEATR II wojna światowa Holokaust literatura piosenka Dwudziestolecie międzywojenne