Polskie Radio
Section05
getto warszawskie

"Ojczyzną Żydów jest pamięć". Gołda Tencer w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu

- Pięknie na ten temat powiedział mój brat: nasi rodzice przeżyli Holokaust, my pamiętamy, a nasze dzieci będą musiały zapamiętać - mówiła w Polskim Radiu 24 Gołda Tencer, aktorka, dyrektorka Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, założycielka Fundacji Shalom. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust Żydzi getto warszawskie nazizm Auschwitz II wojna światowa

Willy Brandt w Warszawie – wizyta symbolicznych gestów

– Kiedy uklęknął przed Pomnikiem Bohaterów Getta, to na całym świecie na pierwszych stronach gazet ukazało się to zdjęcie  – wspominał dziennikarz Kazimierz Baranowski na antenie Polskiego Radia – Ten gest sprawił, że Brandt, który był już znany, stał się bardzo popularny na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Grudzień 1970 HISTORIA Józef Cyrankiewicz PRL RFN Warszawa Willy Brandt Władysław Gomułka

Niemieckie antyżydowskie prawo w Generalnym Gubernatorstwie

1 grudnia 1939 roku weszło w życie rozporządzenie generalnego gubernatora ziem polskich Hansa Franka, nakazujące Żydom noszenie opasek z gwiazdą Dawida. Był to jeden z szeregu dekretów ukazujących haniebną i zbrodniczą politykę okupanta wobec polskiej ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa POLSKA III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne getto warszawskie represje

Słowo "Żegota" oznaczało życie dla skazanych na Zagładę

27 września 1942 roku powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom. Założono go z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej, znanej pisarki, współzałożycielki konspiracyjnego Frontu Odrodzenia Polski. Członkowie "Żegoty" zostali upamiętnieni w Izraelu zasadzeniem drzewka w Alei Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  Europa getto warszawskie HISTORIA II wojna światowa Irena Sendlerowa Jerozolima Władysław Bartoszewski Żydzi

Warszawa (i nie tylko) Singera. 19. Festiwal Kultury Żydowskiej przed nami!

Koncerty, przedstawienia, pokazy. Zarówno wielkie, jak i kameralne spotkania z żydowską kulturą, sztuką, tradycją w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów z izraelską gwiazdą Yasmin Levy w finale! Dziewiętnasta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w Warszawie w dniach 27 sierpnia – 4 września, w wielu miejscach stolicy.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa Roch Siciński Patrycja Zisch Żydzi getto warszawskie