Jak fotografowałem Michaela Jacksona

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 12:00
- Stałem z Michaelem na płycie warszawskiego lotniska, gdy nagle tłum fanów przerwał kordon ochrony i ruszył w naszym kierunku. Jackson krzyknął: "Musimy uciekać!" - wspominał w Dwójce Czesław Czapliński, znakomity fotograf, autor unikatowych zdjęć z wizyty piosenkarza w Polsce.
Audio
  • Czesław Czapliński wspomina wizytę Michaela Jacksona w Polsce
  • Czesław Czapliński o książce poświęconej Janowi Styce
  • Czesław Czapliński o pasji kolekcjonerskiej Jana Nowaka-Jeziorańskiego
  • Czesław Czapliński o sztuce i magii kina
  • Czesław Czapliński o spacerowaniu w warszawskich Łazienkach
Michael Jackson w Warszawie
Michael Jackson w WarszawieFoto: Czesław Czapliński

- Pracowałem przy pierwszej i trzeciej wizycie papieża, byłem bardzo blisko, widziałem ludzi, którzy podchodzili z drżeniem rąk. Ale w przypadku Michaela Jacksona były jeszcze inne sytuacje: ktoś zbliżał się i z wrażenia mdlał. Nie widziałem czegoś podobnego, jak żyję - opowiadał Czesław Czapliński, który - fakt bezprecedensowy - towarzyszył z aparatem Michaelowi Jacksonowi podczas jego wizyty w 1997 roku w Polsce.

Posłuchaj archiwalnych audycji z cyklu "Zapiski ze współczesności" w serwisie moje.polskieradio.pl

Jak to się stało, że Czesław Czapliński mógł pełnić wyjątkową funkcję osobistego fotografa Jacksona? Jakie były przyczyny płaczu piosenkarza podczas pobytu w Zamku Królewskim? Jak wyglądała ucieczka przed fanami na płycie Okęcia? I dlaczego Czesław Czapliński – początkowo sceptyczny wobec "króla popu" – poczuł po spotkaniu z Jacksonem, że padł ofiarą manipulacji? Zapraszamy do wysłuchania wspomnień.

Michael
Michael Jackson we Wrocławiu

Czesław Czapliński – ceniony w Polsce i na świecie artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych – urodził się w 1953 roku w Łodzi. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. Jest autorem i współautorem ponad 30 albumów i książek, miał ponad 100 wystaw fotograficznych, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli. W ciągu ponad 30 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki i sportu. (za: czaplinski.com)
Audycję przygotował Witold Malesa.

"Zapisków ze współczesności" z Czesławem Czaplińskim słuchać można na antenie Dwójki od 25 lutego (poniedziałek) do 1 marca (piątek) o godz. 11.45

Zobacz więcej na temat: fotografia Michael Jackson

Czytaj także

Nie tylko Miles Davis uwielbiał Michaela Jacksona

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 15:22
Dwójkowi tropiciele intrygujących muzycznych związków tym razem zaprezentowali nagrania improwizatorów, którzy nie oparli się czarowi przebojów Króla Popu.
rozwiń zwiń