Nie tylko Miles Davis uwielbiał Michaela Jacksona

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 15:22
Dwójkowi tropiciele intrygujących muzycznych związków tym razem zaprezentowali nagrania improwizatorów, którzy nie oparli się czarowi przebojów Króla Popu.
Audio
Kadr z teledysku do piosenki Thriller
Kadr z teledysku do piosenki "Thriller"Foto: youtube.com

Można wprawdzie doszukiwać się w muzyce Michaela Jacksona funkowego nerwu i rytmicznej zadziorności, od których nie stroni i jazz, ale przecież plastikowe w brzmienie przebojów Króla Popu wydaje się być jak najdalsze od jazzowego ducha. A jednak musi w tych piosenkach tkwić jakaś wartość, skoro sięgnęli po nie tacy muzycy, jak Enrico Rava, Lester Bowie czy Miles Davis.

W środowym "Czasie na Jazz" prezentowaliśmy znakomite improwizacje, błyskotliwe pomysły aranżerskie. Nie zabrakło niczego: zabrzmiało i “Remember the Time”, i "Bad", i “Billie Jean”. Oprócz artystów wymienionych powyżej, swoją wizję muzyki Jacksona przedstawili m. in. Piotr Filipowicz, Joey DeFrancesco i Richard Cheese.

Do wysłuchania nagrania audycji zapraszają Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński.

Czytaj także

Posłuchaj rad perkusisty Milesa Davisa!

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 09:21
- Muzyk powinien pełnić taką funkcję, jaką w Afryce odgrywali grioci, a w rdzennych społecznościach uzdrowiciele - mówił Jack DeJohnette w rozmowie Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bill Frisell: Muzyka unieważnia granice

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 10:00
O spotkanie z jednym z najciekawszych gitarzystów świata staraliśmy się kilka lat, wcześniej dwukrotnie nam odmówił. Nie lubi spotkań z dziennikarzami nie dlatego, że jest zblazowanym gwiazdorem. Przeciwnie: wywiady ogromnie go stresują.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieoczywiste mariaże jazzu z gitarą akustyczną

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 18:00
Przez lata zagłuszana przez trąbki i saksofony gitara w końc odnalazła swoje miejsce w świecie jazzu. O ciekawych przykładach jej wykorzystania opowiemy w audycji "Czas na jazz".
rozwiń zwiń