Polskie Radio
Section05
Janusz Jabłoński

Tłusta środa - nowoorleańska parada karnawałowa

W Nowym Orleanie podobno cały karnawał jest bardzo intensywny, ale kulminacja zdecydowanie przypada w mardi gras - w przeddzień Środy Popielcowej. To wtedy, we wtorek wieczorem, ulice stolicy Luizjany wypełniają się mnóstwem orkiestr i przebierańców, a całe miasto rozbrzmiewa charakterystycznym second line'owym pulsem.
Zobacz więcej na temat:  nowy orlean Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk Jazz funk blues Brass Federacja Dwójka karnawał

Rok 2023 w jazzie i muzyce improwizowanej na świecie

Pomysł na tę audycję był bardzo prosty - poprosiliśmy grono uznanych krytyków i dziennikarzy o przedstawienie najlepszych ich zdaniem albumów 2023 roku. I tak o najciekawszych wydarzeniach fonograficznych w swoich krajach opowiedzieli: Laima Slepkovaite (Litwa), Ivo Heinloo (Estonia), Matti Komulainen (Finlandia), Kaspars Zavileiskis (Łotwa) i Enrico Bettinello (Włochy).
Zobacz więcej na temat:  albumy roku album płyta Jazz improwizacja Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk Dwójka MUZYKA

Maja Miro: chcę być ciszej

Słuchacze Dwójki znają Maję Miro głównie jako multiflecistkę, która próbuje przełożyć melodie ze starych kancjonałów czy elementy muzyki tradycyjnej na język współczesny. Miło nam dołożyć - za "Rozmów improwizowanych" - kolejne, bardziej osobiste wątki do portretu (czy autoportretu) tej wszechstronnej artystki i nietuzinkowej postaci.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk instrumenty muzyczne improwizacja Maja Miro Dwójka MUZYKA

Rajna Swaminathan - mrydanga, improwizacja i "to, co pomiędzy"

Niewielu jest mrydangistów grających na tym wspaniałym, południowoindyjskim instrumencie muzykę jazzową i improwizowaną. Niewiele jest również kobiet grających profesjonalnie na mrydandze. Rajna Swaminathan jest więc prawdziwą pionierką na wielu polach. Amerykańska artystka była gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych".
Zobacz więcej na temat:  improwizacja muzyka współczesna Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński Indie Dwójka

Piotr Pawlak - najgłośniejszy z cichych bohaterów

Powiedzieć o nim człowiek-instytucja, to nic nie powiedzieć. Nazwać go cichym bohaterem yassu również się nie godzi, bowiem stawiane przez niego podczas koncertów Kur czy Łoskotu ściany dźwięku potrafiły zrzucić ze stolika kufel piwa. Trójmiejski gitarzysta i producent Piotr Pawlak był gościem tego wydania"Rozmów improwizowanych". Na drugą część spotkania z artystą zapraszamy 8 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk Jazz Dwójka muzyka współczesna muzyka elektroniczna

Carla Bley we wspomnieniach. "To jedna z największych postaci w historii jazzu"

Carla Bley - amerykańska pianistka, organistka, kompozytorka, aranżerka i bandliderka - zmarła 17 października w wieku 87 lat. - John Fordham pisał o niej tak: "Podobnie jak Gil Evans i George Russell Carla Bley należy do innowatorów jazzowej kompozycji i aranżacji, którzy częściowo przypadkiem, a częściowo z rozmysłem omijali zastane wzory. Chyba że sięgali po nie z własnej woli czy wręcz dla kaprysu" - cytowali Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk, żegnając artystkę w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk Carla Bley Jazz odeszli 2023 MUZYKA Dwójka