Polskie Radio
Section05
Janusz Jabłoński

Jazz jest dla twardzieli – II część rozmowy z Kazimierzem Jonkiszem

Nagrywał legendarne jazzowe płyty, z "Winobraniem" Zbigniewa Namysłowskiego na czele. Ma też swój (niemały!) udział w sukcesie największych dokonań polskiej muzyki popularnej - jego perkusję słychać na "Zegarmistrzu światła" Tadeusza Woźniaka i "Magii obłoków" Marka Grechuty.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk Jazz perkusja Kazimierz Jonkisz muzyka rozrywkowa Wojtek Mazolewski

Kochanowski, Kaper, Kilar i inni. Rozmowa z Kubą Stankiewiczem

Wszyscy podziwiają utwory Victora Younga i Bronisława Kapera, takie jak "Stella by Starlight" czy "On Green Dolphin Street", ale nie każdy zna ich niezwykłe biografie oraz związki z Polską. Nieco inaczej jest w przypadku Henryka Warsa - choć w Polsce nie docenia się jego twórczości z okresu amerykańskiego, a w USA - z lat spędzonych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jazz fortepian Dwójka Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk

Kamil Piotrowicz o nowej płycie "Weird Heaven"

W "Rozmowach improwizowanych" dwa spojrzenia na współczesną muzykę improwizowaną - okiem artysty i okiem promotora. Najpierw rozmawialiśmy z pianistą Kamilem Piotrowiczem o nowej płycie "Weird Heaven" - mieszaniu wody z ogniem, "wysokiego" z "niskim" i o tym, do czego może się przydać "jeden z 50 najgorszych wynalazków w historii ludzkości".
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna improwizacja eksperyment Dwójka Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk