Dejan Lazić: Mozartowi było łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 13:00
- Nie znał symfonii Brahmsa, "Dafnis i Chloe" Ravela czy oper Wagnera. Dzisiaj twórcy czują się przytłoczeni wpływami, a w wielu utworach słychać starania, by nie brzmieć "jak ktoś inny" - mówił Chorwat Dejan Lazić, który na Festiwalu "Chopin i Europa" zaprezentował talenty pianistyczne, ale też kompozytorskie.
Audio
Dejan Lazić. Pianista, który na Festiwalu Chopin i jego Europa wykona... Koncert skrzypcowy Johannesa Brahmsa
Dejan Lazić. Pianista, który na Festiwalu "Chopin i jego Europa" wykona... Koncert skrzypcowy Johannesa BrahmsaFoto: Susie Knoll, Monachium (wikipedia)

Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego Festiwalowi "Chopin i jego Europa 2014">>>

Mozart zdaje się być zresztą ważnym punktem odniesienia dla artysty. Jak przyznał w rozmowie z Piotrem Wojciechowskim, pierwszy impuls do podjęcia prób kompozytorskich stanowił dla niego film "Amadeusz" Milosza Formana. Z kolei jego nowy utwór ma być poematem symfonicznym opartym na sztuce Puszkina "Mozart i Salieri".

Do Warszawy Dejan Lazić zawitał jednak "w towarzystwie" innego klasyka. Przedstawił mianowicie fortepianową wersję Koncertu skrzypcowego Johannesa Brahmsa. - Inspirację zaczerpnąłem bezpośrednio od pozostałych dwóch wielkich "B” - Bacha i Beethovena, którzy własne koncerty skrzypcowe opracowywali na instrument klawiszowy. A Brahms był pod wielkim wpływem ich obu - wyjaśniał artysta. - Dowiedziałem się też z korespondencji kompozytora, że utwór powstał przy fortepianie. Zatem nie w każdym przypadku instrument ma dla utworu kluczowe znaczenie. Koncert skrzypcowy Brahmsa to, podobnie jak utwory Bacha i Beethovena, bardzo uniwersalna muzyka, wolna od instrumentalnych ograniczeń - podkreślił.

Dejan Lazić opowiadał też m.in. o inspiracjach tradycyjną muzyką istryjską, która zakorzeniona jest w starożytnej kulturze greckiej, oraz o tęsknocie za ojczyzną. W przerwie poniedziałkowej transmisji wysłuchaliśmy ponadto wywiadu Grzegorza Dąbrowskiego ze skrzypaczką Soyoung Yoon, która zinterpretowała Koncert Brahmsa w jego oryginalnej wersji. Zachęcamy do wysłuchania obu nagrań.

mm/mc

Czytaj także

Jak Frans Brüggen odmienił życie muzyczne w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 11:00
Muzyka wybitnego flecisty i dyrygenta dotarła nad Wisłę o wiele wcześniej niż on sam i doprowadziła do małej rewolucji. Zmarłego w poniedziałek Fransa Brüggena wspominali w Dwójce jego polscy współpracownicy i przyjaciele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dejan Lazić: Chopin to nowoczesny Europejczyk

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 11:18
– Fryderyk Chopin myślał o sobie jako o Polaku, ale także jako o Europejczyku i muzyku. Jego twórczość jest wyjątkowo międzynarodowa – podkreślał w Dwójce Dejan Lazić. Chorwacki pianista wystąpił podczas koncertu inauguracyjnego 10. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tobias Koch: Chopin to Rolling Stonsi XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 12:33
– Muzyka Chopina była wówczas czymś zupełnie nowym – przypominał w Dwójce znakomity niemiecki pianista, którego recital fortepianowy usłyszeliśmy w drugim dniu festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń