Dejan Lazić: Chopin to nowoczesny Europejczyk

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 11:18
– Fryderyk Chopin myślał o sobie jako o Polaku, ale także jako o Europejczyku i muzyku. Jego twórczość jest wyjątkowo międzynarodowa – podkreślał w Dwójce Dejan Lazić. Chorwacki pianista wystąpił podczas koncertu inauguracyjnego 10. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Z Dejanem Lazićem rozmawia Piotr Wojciechowski. (PR,15.08.2014)
Dejan Lazić, chorwacki pianista
Dejan Lazić, chorwacki pianistaFoto: mat. prasowe

Dejan Lazić wykonał w Filharmonii Narodowej właśnie utwór Chopina (II Koncert fortepianowy f-moll op. 21). Wieczór inaugurujący tegoroczny festiwal "Chopin i jego Europa" był wyjątkowy: obok Dejana Lazića wystąpili również dwaj inni pianiści –  Alexander Melnikov i Peter Jablonski.

W rozmowie z Piotrem Wojciechowskim chorwacki pianista dzielił się swoimi wrażeniami związanymi z warszawskim występem, opowiadał również o swoim Chopinie.
– Sam tworzę muzykę i w pewnym stopniu mogę odnieść siebie do fenomenu pianisty, który komponuje i kompozytora, który wykonuje utwory – coś, co zaczęło zanikać po II wojnie światowej. Żyjemy w wyspecjalizowanym świecie i to nie tylko pośród wykonawców. Zaczęli pojawiać się pianiści-znawcy muzyki Bacha, interpretatorzy Beethovena. Niczego złego w tym nie ma, ale wydaje mi się, że przy Chopinie potrzebne jest coś więcej – mówił Dejan Lazić.

Chopin i jego Europa 2014 na antenie Dwójki>>>
Jak grać koncerty fortepianowe Chopina? Jak powstaje seria płyt Liasons, na których Dejan Lazić wykonuje utwory dwóch wybranych przez siebie kompozytorów? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chopin i jego Europa 2014 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 14:00
17 dni, ponad 30 koncertów, 16 utworów Andrzeja Panufnika, Koncert a-moll Griega na oryginalnych instrumentach z epoki, znakomite zespoły, wybitni wykonawcy. Najciekawsze wydarzenia 10. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa" transmitowane będą przez program 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin i jego Europa: Koncert Tellefsena raz jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 10:00
Alexander Melnikov zaprezentował Koncert fortepianowy f-moll autorstwa norweskiego ucznia Chopina na inauguracji festiwalu "Chopin i jego Europa". W piątek wykona go raz jeszcze, tym razem na instrumencie historycznym. Towarzyszyć mu będzie znakomity zespół Concerto Köln. Transmisja w Dwójce.
rozwiń zwiń