Monteverdi współczesny

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 12:07
Dawne instrumenty wzmocnione akordeonem i jazzowym combo. Wszystkie nuty napisał Monteverdi w XVII wieku, dźwięki mają zaś trafić do naszej dzisiejszej wrażliwości.

Na płycie " 'Round M" Claudio Cavina i jego słynny zespół La Venexiana ze śpiewaczką Robertą Mameli krążą swingującym krokiem wokół Monteverdiego. Zespół instrumentów dawnych, sopran, saksofon, akordeon, bas, perkusja… Nie, to nie jest Monteverdi dla ubogich, żadne karkołomne dowodzenie, że kompozytor ów wielkim jazzmanem był. To po prostu świetna muzyka, zrobiona z dużą klasą, prostotą i swobodą jednocześnie. Cavina zarzeka się, że nie zmienił ani jednej nuty, a jedynie próbował odkryć w muzyce Monteverdiego, Meruli, Sancesa to, co bliskiej naszej współczesnej wrażliwości. W najbliższej audycji sprawdzimy, jak mu się to udało i skonfrontujemy efekt z innymi, podobnymi płytami, między innymi Gianluigiego Trovesiego i Hughesa de Coursona.

Będzie również odrobina Sacred Harp oraz kąciki: słoweński, celtycki i amerykański.

Zaprasza Piotr Matwiejczuk

13 marca (niedziela), godz. 23:00

Zobacz więcej na temat: Claudio Monteverdi

Czytaj także

7. Festiwal Misteria Paschalia - transmisje i retransmisje na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 12:08
Kraków, 29 marca – 5 kwietnia 2010
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letni Festiwal Muzyczny: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Barokowej w Baune

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 17:17
W weekend zapraszamy na transmisję z festiwalu, który od ćwierćwiecza odgrywa kluczową rolę w dziedzinie historycznego wykonawstwa barokowych oper
rozwiń zwiń