REKLAMA

Andreas Staier: od geniusza można się wiele nauczyć, nawet gdy myje zęby

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 14:00
O swoich doświadczeniach z pieśniami Chopina oraz problemach z innymi utworami polskiego kompozytora znakomity niemiecki pianista Andreas Staier mówił w przerwie środowego recitalu na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Andreas Staier: od geniusza można się wiele nauczyć, nawet gdy myje zęby (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Andreas Staier i Stanisław Leszczyński, dyrektor Festiwalu Chopin i jego Europa
Andreas Staier i Stanisław Leszczyński, dyrektor Festiwalu "Chopin i jego Europa"Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego Festiwalowi "Chopin i jego Europa 2014">>>

W tym roku świetnie znany warszawskiej publiczności artysta wystąpił przede wszystkim jako akompaniator czeskiej sopranistki Hany Blažikovej. W programie recitalu znalazły się między innymi pieśni Fryderyka Chopina. - Wcześniej wykonywałem niektóre z tych utworów z Christophem Pregardienem, ale on śpiewał w języku niemieckim - przypomniał Andreas Staier w rozmowie z Marcinem Majchrowskim. - Jeśli się nie mylę, to pierwsze wydanie pieśni było dwujęzyczne, a może nawet wyłącznie niemieckojęzyczne. Po prostu publikacja utworów w Niemczech była wówczas o wiele łatwiejsza niż w Polsce - dodał, zaznaczając zarazem, że przekład nie oddaje w pełni ducha Chopinowskiego oryginału.

Co ciekawe, sam kompozytor był przeciwny wydawaniu swoich pieśni, uznając je za margines twórczości. - Mimo swoich małych rozmiarów, to naprawdę wartościowa muzyka. Czym w ogóle jest margines twórczości w przypadku wybitnych kompozytorów... - skomentował Andreas Staier. - Przypomina mi się w tym kontekście wypowiedź Schönberga, że sposób, w który Gustav Mahler wiązał swój krawat, nauczył go więcej o sztuce kontrapunktu niż wszystkie książki. Od geniusza można się wiele nauczyć, nawet w momencie, gdy myje zęby... - podkreślił.

A dlaczego niemiecki pianista nie wykonuje solowych utworów Chopina? Czy jest szansa na zmianę decyzji w tej sprawie? I czego Beethoven zazdrościł Rossiniemu? Zachęcamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy Marcin Majchrowskiego z Andreasem Staierem, a także wywiadu Grzegorza Dąbrowskiego z Haną Blažikovą z audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

mm/mc

Czytaj także

Jak Frans Brüggen odmienił życie muzyczne w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 11:00
Muzyka wybitnego flecisty i dyrygenta dotarła nad Wisłę o wiele wcześniej niż on sam i doprowadziła do małej rewolucji. Zmarłego w poniedziałek Fransa Brüggena wspominali w Dwójce jego polscy współpracownicy i przyjaciele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tobias Koch: Chopin to Rolling Stonsi XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 12:33
– Muzyka Chopina była wówczas czymś zupełnie nowym – przypominał w Dwójce znakomity niemiecki pianista, którego recital fortepianowy usłyszeliśmy w drugim dniu festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dejan Lazić: Mozartowi było łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 13:00
- Nie znał symfonii Brahmsa, "Dafnis i Chloe" Ravela czy oper Wagnera. Dzisiaj twórcy czują się przytłoczeni wpływami, a w wielu utworach słychać starania, by nie brzmieć "jak ktoś inny" - mówił Chorwat Dejan Lazić, który na Festiwalu "Chopin i Europa" zaprezentował talenty pianistyczne, ale też kompozytorskie.
rozwiń zwiń