Adam Zagajewski. Przyjaciel 4 procent ludzi

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 13:00
– Wśród nas wciąż są ci, którzy żyją wielkiej pasją. Obojętność kultury masowej ich nie dotyczy – mówił poeta Adam Zagajewski, który 21 czerwca kończy 70 lat.
Audio
  • Z Adamem Zagajewskim rozmawia Andrzej Franaszek. Archiwalna rozmowa w audycji z cyklu "Dwukropek" (PR, 18.06.2015)
Adam Zagajewski debiutował w latach 70. jako przedstawiciel poetyckiej Nowej Fali
Adam Zagajewski debiutował w latach 70. jako przedstawiciel poetyckiej Nowej FaliFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

– Grupa ludzi, którzy czytają Miłosza i Gombrowicza zawsze jest niewielka, i jeszcze mniejsza jest grupa ludzi, którzy czytają Dantego i Kochanowskiego – powiedział Adam Zagajewski. – Kiedyś słyszałem, że według badań 4 procent społeczeństwa ma dostęp do kultury wysokiej. Myślę, że to się nie zmienia od lat – stwierdził, dodając, że właśnie te 4 procent jest mu szczególnie bliskie.

W Dwójce poeta mówił także o tym, czym jest prawdziwie wielka praca artystyczna, czemu nie lubi wierszy, "które latają nad ziemią jak kura" i dlaczego wywołuje to niechęć niektórych kolegów po piórze. A że ona istnieje, przekonuje być może tytuł pewnego szkicu Jarosława Klejnockiego - "Dziesięć powodów, dla których inni polscy poeci nienawidzą Adama Zagajewskiego".

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Gość: Adam Zagajewski (poeta, eseista, prozaik)

Data emisji: 18.06.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/to

Czytaj także

Adam Zagajewski: bez dzieciństwa nie byłoby ani poezji, ani sztuki

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 10:26
- Dzieci nie chodzą po świecie z notesikiem, ale te rzeczy, które oglądają, zapisują się w nich na całe życie – powiedział w Dwójce Adam Zagajewski, odwołując się do wierszy z właśnie wydanego tomu "Asymetria".
rozwiń zwiń