Kultura Zachodu nie przeżyje bez Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 08:00
Leszek Kołakowski w zaskakującym, odnalezionym po latach, eseju "Jezus ośmieszony" przestrzega przed usuwaniem z europejskiej kultury postaci Chrystusa.
Audio
  • O książce Leszka Kołakowskiego "Jezus ośmieszony" mówią o. Maciej Zięba i Marek Zając (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Myślę o Jezusie prawdziwym, a to znaczy: prawdziwie, rzeczywiście i niezbywalnie obecnym w naszej historii - pisze Leszek Kołakowski w Jezusie ośmieszonym (wydawnictwo Znak)
"Myślę o Jezusie prawdziwym, a to znaczy: prawdziwie, rzeczywiście i niezbywalnie obecnym w naszej historii" - pisze Leszek Kołakowski w "Jezusie ośmieszonym" (wydawnictwo Znak)Foto: Wikipedia/Myrabella

Tekst "Jezus ośmieszony" powstał w latach 80., czyli w czasach, kiedy jego autor dawno zmienił swoje spojrzenie na religię, a zwłaszcza na chrześcijaństwo. W eseju tym filozof z podziwem patrzy na Jezusa, nie tylko - jak we wcześniejszych tekstach - jak na nauczyciela. Być może dlatego nie zdecydował się na jego publikację, bo chwilami jego ton jest zbyt apologetyczny.

- Tekst ten, zwłaszcza pierwsza jego część, jest rzeczywiście nowatorski, nie spodziewałem się, że Kołakowski coś takiego napisał - przyznał w Dwójce o. Maciej Zięba. Jak tłumaczył, tytuł eseju może być mylący: nie chodzi tu o krytykę założyciela chrześcijaństwa, a o jego obronę. - Kołakowskiemu chodzi o to, że Jezus jest ośmieszany w naszej kulturze. Nie ma nawet sporów, dyskusji, a jest ośmieszanie - mówił.

Skąd ta fascynacja Leszka Kołakowskiego postacią Jezusa? Dlaczego znakomity filozof sądził, że kultura europejska nie może obyć się bez Jezusa, bez idei grzechu, tabu, bez horyzontu apokaliptycznego? I przed czym przestrzega Kołakowski samych chrześcijan?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Autor audycji: Barbara Schabowska

Goście: o. Maciej Zięba OP (teolog, publicysta), Marek Zając (dziennikarz, publicysta)

Data emisji: 23.12.2014

Godzina emisji: 21.30

jp/mm

Czytaj także

Leszek Kołakowski i nieuchronność porażki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 18:00
Jan Andrzej Kłoczowski, Barbara Skarga, ks. Józef Tischner, Hans-Georg Gadamer, Paul Ricoeur i inni - w piątą rocznicę śmierci Leszka Kołakowskiego przypominamy z radiowych archiwów wypowiedzi na jego temat.
rozwiń zwiń