Elena Poniatowska. "Oddała barwy Meksyku"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 23:00
- Powodem jej silnej pozycji w świecie literatury hiszpańskojęzycznej są nie tylko znakomite książki. Chodzi również o spojrzenie na ludzi, o których pisze - tłumaczyła Anna Niewiadomska, opowiadając o twórczości Eleny Poniatowskiej.
Audio
  • Rozmowa o życiu i twórczości Eleny Poniatowskiej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Elena Poniatowska jest m.in. laureatką prestiżowej nagrody Cervantesa zwanej hiszpańskim Noblem. Na zdj. wystawa poświęcona Elenie Poniatowskiej w Cultural Center of Spain w Mexico City, maj 2015 r.
Elena Poniatowska jest m.in. laureatką prestiżowej nagrody Cervantesa zwanej hiszpańskim Noblem. Na zdj. wystawa poświęcona Elenie Poniatowskiej w Cultural Center of Spain w Mexico City, maj 2015 r. Foto: Jose Mendez/PAP/EPA

Droga Poniatowskiej do literatury była jednak dosyć pokrętna. Elena urodziła się we Francji - podobnie jak jej ojciec, który był praprawnukiem księcia Stanisława Poniatowskiego. Kiedy miała dziesięć lat, wyjechała wraz z matką, uciekając przed wojną do Meksyku.

Hiszpańskiego nauczyła się od służby - po latach okaże się, że to zetknięcie z meksykańskim światem biedy i wykluczenia zaważy w dużym stopniu na jej twórczości.

Nie dane jej było zostać lekarką, zajęła się zatem dziennikarstwem. Pisywała kronikę towarzyską dla prestiżowego pisma, w Paryżu przeprowadziła szereg rozmów z ówczesnymi znakomitościami świata artystycznego. Ale spotkanie z pewną kobietą sprawiło, że Elena "odkryła Meksyk, którego istnienie przeczuwała". Później, opisawszy dramatyczne wydarzenia roku 1968, zaczęła mieć problemy z meksykańską władzą. Stawała się, jak to ujął Carlos Fuentes, "Alicją w krainie literackich świadectw"…

*** 

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Ewa Stocka-Kalinowska

Goście: Anna Niewiadomska (ambasadorka RP w Meksyku w latach 2009-2013) i Marek Keller (autore wspomnieniowej książki "Tequila z Cortazarem")

Data emisji: 11.08.2016

Godzina emisji: 22.30

jp/bch

Czytaj także

Długi cień Miguela de Cervantesa

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 15:07
W "Strefie literatury" mówiliśmy o Cervantesie i jego "Don Kichocie", który zapoczątkował erę nowożytnej powieści.
rozwiń zwiń