Kradzież i powrót. Ołtarz Mariacki w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 19:00
W audycji "Spotkania po zmroku" porozmawiamy o słynnym dziele Wita Stwosza, które powróciło do Kościoła Mariackiego 70 lat temu.
Fragment ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie
Fragment ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim w KrakowieFoto: Robert Breuer/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

30 kwietnia 1946 roku - 26 wagonów, wypełnionych elementami ołtarza, wróciło przy pomocy żołnierzy amerykańskich do Polski. Ołtarz - najdoskonalszy na ziemiach polskich, a może i na świecie, jedyny taki zabytek sztuki późnogotyckiej - został zrabowany tuż po wybuchu II wojny światowej przez Niemców i wywieziony do Rzeszy. Historię tę opisuje w wydanej w 2015 roku książce "Grabież ołtarza Wita Stwosza" prof. Stanisław Waltoś. Wkrótce ma ukazać się kontynuacja tej opowieści autorstwa dr Agaty Wolskiej pt. "Trudny powrót ołtarza Wita Stwosza". Kilka lat temu ołtarz bardzo dokładnie sfotografował na podnoszonym wysięgniku dr Andrzej Nowakowski, przyglądając się najmniejszym detalom dzieła, efekty tego przedsięwzięcia można oglądać w albumie "Blask". 

Najważniejszym pretekstem do omówienia tematu staje się jednak konserwacja ołtarza. Od września ubiegłego roku nieustannie prowadzone są prace, które potrwają do 2020 roku.

O tym jak zaginął ołtarz, jak powrócił do Krakowa, jakie ma znaczenie oraz jak wygląda konserwacja opowiedzą goście: prof. Stanisław Waltoś, dr Agata Wolska, dr Andrzej Nowakowski i dr Jarosław Adamowicz (kierownik prac konserwatorskich).

***

Na audycję Spotkania po zmroku we wtorek (22.11) w godz. 21.30-22.00 zaprasza Dawid Dziedziczak.

mz/mc

Zobacz więcej na temat: architektura
Czytaj także

Katedra we Florencji. "Nikt nie wierzył, że to możliwie"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 12:19
- Powiedział, że postawi kopułę katedry bez rusztowań czy filarów. Władze miejskie uznały jednak, że nie wie, co mówi. A mieszkańcy Florencji, widząc go idącego ulicami, wołali: "wariat" - opowiadała dr Bożena Fabiani w audycji o genialnym architekcie Filippie Brunelleschim.
rozwiń zwiń