Polskie Radio
Section05
Florencja

Leonardo da Vinci. Zbyt zajęty tajemnicami świata, żeby kończyć swe obrazy

– Po prostu nie miał kiedy ukończyć obrazów, bo kiedy malował oko, to przeprowadzał przez wiele tygodni eksperymenty nad okiem, a kiedy malował światło, badał struktury światła. Zajmował się matematyką, fizyką, mechaniką, anatomią, architekturą, urbanistyką, literaturą i Bóg jeden wie, czym jeszcze – mówiła w Polskim Radiu dr Bożena Fabiani.
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci HISTORIA Florencja malarstwo wynalazek wynalazcy

Pośladki Dawida, czyli obrona honoru klasycznej rzeźby Michała Anioła

Cecilie Hollberg, dyrektorka florenckiej Galleria dell'Accademia, wzywa do obrony wizerunku i godności najsłynniejszej rzeźby swojego muzeum, czyli Dawida Michała Anioła. Dzieło to bowiem w ostatnim czasie pojawia się na koszulkach, ręcznikach, kieliszkach, i to w pozach szkalujących wg dyrektorki to klasyczne dzieło sztuki. Producenci i sprzedawcy uważają, że mają pełne prawo przerabiać wizerunek rzeźby Dawida, jak chcą, gdyż znajduje się on w domenie publicznej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA rzeźba Michał Anioł Florencja domena publiczna prawa autorskie Unia Europejska Paweł Turski Piotr Łodej

Nowy Jork, Warszawa, Paryż, Gdynia, Florencja… Oblicza miast w obiektywie Dariusza Jasaka

Dotychczas autorskie wystawy zdjęć Dariusza Jasaka odbywały się za granicą. Jego fotografie pokazujące Amsterdam, Paryż, Meksyk czy jezioro Como trafiły m.in. do albumów renomowanego Wydawnictwa Assouline. Z kolei cykl zdjęć o Katowicach, Wrocławiu i Gdyni publikowany był także w Vanity Fair France, Broad Magazine, Elle Man Poland i innych magazynach. Pierwsza autorska wystawa zdjęć Dariusza Jasaka w Polsce zostanie otwarta w warszawskim wieżowcu HOP w piątek 15 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia wystawa Warszawa Nowy Jork Florencja Trójka

"Portret Ginevry Benci" - rzadki przykład w twórczości Leonarda da Vinci

Leonardo sportretował niewiele osób. Jego modelkami były: Ginevra Benci, Cecilia Gallerani, kobieta o nieznanej tożsamości z portretu zwanego La Belle Ferronnière (jedna z hipotez utożsamia ją z Lucrezią Crivelli, kochanką Ludovica Sforzy, inna z Beatrice d’Este, jego żoną) i Lisa, żona florenckiego kupca Francesco del Giocondo. O swój portret usilnie, jednak bez rezultatu, zabiegała u Leonarda Isabella d’Este, markiza Mantui.
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci malarstwo Grażyna Bastek Michał Montowski Florencja Dwójka KULTURA SZTUKA

Savonarola. Prorok apokalipsy, wróg grzechu, krytyk papieża

23 maja 1498 roku na centralnym placu Florencji został powieszony, a następnie spalony na stosie Girolamo Savonarola. Mnich ten, który swoimi płomiennymi kazaniami porywał tłumy, przeszedł do historii jako postać niejednoznaczna: dla jednych stał się synonimem fanatyzmu, inni widzieli w nim żarliwego idealistę.  
Zobacz więcej na temat:  renesans średniowiecze chrześcijaństwo Kościół katolicki Włochy Florencja religia

"Madonna z Dzieciątkiem". Kolejne arcydzieło na Zamku Królewskim w Warszawie

- Paolo Uccello był bardzo interesującym twórcą. Tworzył zarówno dla Medyceuszy, jak i innych magnatów z Florencji. Był uczniem Ghibertiego i przyjacielem Donatella. Pojawia się przy najważniejszych inwestycjach artystycznych tego okresu w katedrze florenckiej - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Zuzanna Potocka-Szawerdo, kuratorka pokazu obrazu artysty pt. "Madonna z Dzieciątkiem" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski malarstwo Jakub Kukla SZTUKA Florencja renesans Dwójka

Piotr Barszczowski: ważne są autorytety i poszukiwania własnych mistrzów

- Jestem szczęśliwy i dumny, że reprezentuję polską sztukę. Nauczyłem się dużo czytając notatki Leonarda da Vinci, analizując prace Caravaggia, Rembrandta. Słuchałem też moich nauczycieli historii sztuki, jestem bardzo wdzięczny wszystkim, których spotkałem na drodze swojego życia - mówił na antenie Dwójki Piotr Barszczowski, artysta nagrodzony złotym medalem oraz wyróżniony nagrodą publiczności na XIII Biennale we Florencji.
Zobacz więcej na temat:  emocje Florencja Paweł Siwek Dwójka

Dorota Kozińska: Magdalen Nabb ma wyczulony nerw prozatorski

- Magdalen Nabb jest nieszczególnie znana w swojej ojczyźnie Wielkiej Brytanii, ale jej książki były tłumaczone na wiele języków europejskich, a wszystkie jej kryminały zostały przetłumaczone na włoski. Ten specyficzny portret Florencji zyskał uznanie Włochów - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Dorota Kozińska, tłumaczka i krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Kozińska Florencja książki kryminał Dwójka literatura