X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Operowy debiut Giuseppe Verdiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 13:04
W 172. rocznicę prapremiery zapraszamy do Dwójki na transmisję opery "Oberto" z Théâtre des Champs-Elysées – w sobotę o 20:00.
Audio

17 listopada 1839 roku efekt pięciu lat pracy Giuseppe Verdiego został wykonany w Mediolanie, rzecz jasna – w La Scali. Dzieło odniosło sukces: dyrektor teatru był zadowolony i zamówił u młodego  kompozytora kolejne dwie opery. Niemal dokładnie w rocznicę prapremiery – w sobotę, 19 listopada – zapraszamy do wysłuchania tej rzadko dziś wznawianej opery.

Dzieło osnute jest wokół trójkąta Leonora – Cunizza – Riccardo. Riccardo uwiódł Leonorę i porzucił ją, aby ożenić się z Cunizzą. Leonora nadal kocha Riccarda i chce przeszkodzić ceremonii. Przypadkowo o wszystkim dowiaduje się Cunizza i postanawia przekonać Riccarda, aby postąpił sprawiedliwie i ożenił sięz oddaną mu Leonorą. Riccardo przystaje na takie rozwiązanie.

Całą intrygę komplikuje tytułowy Oberto, ojciec Leonory, którego niepochamowana żądza zemsty pcha do pojedynku z Riccardo. Nawet gdy Riccardo ma się już udać do ołtarza z Leonorą, niewygasły gniew przyszłego teścia doprowadza do pojedynku, w którym oczywiście młody mężczyzna (ale doświadczony rycerz) zabija starca. W obliczu tragedii Riccardo udaje się na wygnanie, zostawiając majątek Leonorze, która z kolei udaje się do klasztoru.

Cunizza da Romano była postacią autentyczną, a jej losy były ciekawsze, niż operowa historia. W istocie połśubiła Riccarda di San Bonifaccio, ale uciekła z poetą Sordello. Ostatecznie poślubiła niejakiego Aimeria. Ostatnie lata spędziła we Florencji, gdzie poznał ją Dante Alighieri i umieścił jej postać w Boskiej komedii w trzecim poziomie Raju (rządzonym przez Wenus). Co ciekawe, Sorella Dante umieścił w Czyśćcu…

 Na transmisję z paryskiego Théâtre des Champs-Elysées zaprasza Aleksander Laskowski.

Program

Giuseppe Verdi Oberto, opera w dwóch aktach

Wyk. Michele Pertusi, Maria Guleghina, Ekaterina Gubanova, Fabio Sartori, Chór Radia Francuskiego, Orchestre National de France, Carlo Rizzi - dyrygent

19 listopada (sobota), godz. 20:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Giuseppe Verdi / Falstaff

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 11:36
Komedia liryczna w 3 aktach. Wykonanie koncertowe 8 września 2007 - Inauguracja sezonu 2007/2008, w roli tytułowej Adam Kruszewski. Chór Polskiego Radia, Łukasz Borowicz - dyrygent
Polskie Radio 2008
rozwiń zwiń