Tożsamość żydowska i chrześcijańska, czyli dwa oddechy

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2010 10:00
Rozmowa z Piotrem Matywieckim o nowo wydanym zbiorze jego esejów.
Audio
  • Tożsamość żydowska i chrześcijańska – dwa oddechy

Punktem wyjścia do rozmowy Iwony Smolki z Piotrem Matywieckim była wydana przez Bibliotekę "Więzi" książka eseistyczna naszego gościa Dwa odechy – szkice o tożsamości żydowskiej i chrześcijańskiej. Niektóre z tych szkiców mają charakter medytacji, inne są opisami twórczości poetów, pisarzy, myślicieli. Dyskretny wątek przygody kogoś, kto należąc do żydowskiego i chrześcijańskiego świata, nie pozwala się ograniczyć podziałami tych światów, szuka w nich harmonii i wzajemnych naturalnych związków.

Piotr Matywiecki próbował na początek wyjaśnić metaforyczny tytuł zbioru swoich esejów. Prowadząca audycję zasugerowała, że owe "dwa oddechy" mogą oznaczać oddech Twórcy i oddech stworzenia, tchnienie Boga i świadectwo życia człowieka...

 

Rozmowa dotyczyła wybranych esejów: tych powstałych na podstawie tekstów Jana Pawła II (List do artystów, List o cierpieniu), tych będących swoistymi medytacjami nad fotografiami dawnych, zapomnianych ludzi, tych dotyczących tematu tożsamości żydowskiej. Piotr Matywiecki skupił się szczególnie na takich, ważnych dla niego postaciach, jak Janusz Korczak czy Bogdan Wojdowski. 

Tematem niektórych z esejów są również wielkie postaci z kultury chrześcijańskiej: Piotr Matywiecki dokonał porównania biografii duchowej tak wydawałoby się różnych osób, jak Paul Claudel i Simone Weil, a także Anna Kamieńska i ks. Jan Twardowski.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Piotr Matywiecki (ur. 1943) – poeta (autor takich zbiorów wierszy, jak Podróż, Anioł z ognia i lodu, Nawrócenie Maxa Jacoba, Improwizacje i światy, Ta chmura powraca), eseista (Kamień graniczny), autor monografii Twarz Tuwima, krytyk literacki (współpracownik takich pism, jak  "Więź", "Twórczość", "Powściągliwość i Praca").


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: Piotr Matywiecki

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2008 11:15
O pracy nad książką Twarz Tuwima.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tygodnik Literacki: Julia Hartwig „Jasne, niejasne”

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2010 22:01
15 maja 2010, godz. 10:05
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowa o zmroku: „Powietrze i czerń” Piotra Matywieckiego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 21:25
Piotr Matywiecki opowiada o swoim najnowszym tomiku wierszy.
rozwiń zwiń