Polskie Radio
Section05
Iwona Smolka

"Droga do Obór". Iwona Smolka w literackim mikroświecie

- Zaraz po wojnie pałacyk w Oborach na szczęście został oddany nie w ręce zarządu PGR-u, który był obok, tylko literatów. Przez całe lata, aż do początku lat dwutysięcznych, Obory funkcjonowały jak miejsce, gdzie jak już ktoś naprawdę nie wiedział, jak ma pisać i gdzie, to przyjeżdżał właśnie tu. Czekał na niego pokój, w którym było cicho i w którym stał duży stół. To już wystarczało - mówiła w Dwójce Iwona Smolka, autorka książki "Droga do Obór".
Zobacz więcej na temat:  literatura pisarze i poeci Iwona Smolka Dwójka KSIĄŻKA Wacław Holewiński

Iwona Smolka: do radia trafiłam nieoczekiwanie

- Radio na Myśliwieckiej było przygrywką do pełnego rozpoznania rzeczywistości, dojrzewania do myślenia, oceny zjawisk. Również było to miejsce, gdzie zaczyna się ostry ogląd literatury i życia literackiego. Doskonale było widać, jak ścierają się tu różne poglądy - mówiła na antenie Iwona Smolka, krytyczka literacka, pisarka, autorka kultowego "Tygodnika literackiego", do 2004 roku wicedyrektor radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Iwona Smolka literatura wspomnienie poezja Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Irena Lewandowska. Zdecydowana w sądach, krucha w budowie

- Była bardzo drobna, szczuplutka i zawsze miała ogromne swetry. Wydawało się, że za chwilę w nich utonie. Ten pozór kruchości, wątłości był w absolutnym kontraście wobec jej zdecydowanych poglądów i oceny sytuacji przede wszystkim politycznej - mówiła w Dwójce o zmarłej w grudniu wybitnej tłumaczce Iwona Smolka, krytyczka literacka.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz Irena Lewandowska Anna Wasilewska Iwona Smolka KULTURA literatura Wacław Holewiński