Scena się zaludnia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 10:00
Teatry Łodzi i Warszawy odradzały się w 1945 roku nadzwyczaj szybko.
Audio

Kolejną audycję z cyklu "Sezon na Dwójkę" poświęciliśmy teatrom Warszawy i Łodzi pod koniec 1945 roku. Gościem Tomasza Mościckiego była prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska – historyk teatru, łodzianka.

– Mieliśmy do czynienia z bezprecedensową sytuacją – mówił Tomasz Mościcki – kiedy w tym straszliwie zrujnowanym kraju istniały dwa niesłychanie prężne ośrodki: one ze sobą nie konkurowały, ale w jakiś sposób się uzupełniały.

Rozmowa z prof. Kuligowską-Korzeniewską dotyczyła odradzającego się życia teatralnego w zrujnowanej stolicy i w wyludnionej Łodzi: przywołano istniejące sceny (ich siedziby, twórców) oraz porównano działalność teatralną tych dwóch miast, dyskutując przy tym, komu przyznać tytuł powojennej teatralnej stolicy Polski…

Mówiąc o wpływie ówczesnej sytuacji politycznej na działalność teatrów (postępująca  ideologizacja polskiej kultury), podkreślono, że w środowiskach robotniczych poziom kultury teatralnej wcale nie był taki niski, jakby to się mogło nam dziś wydawać.

Audycja uświadamia nam, jak szybko dźwigało się powojenne polskie życie kulturalne.  – Możemy być dumni z naszych przodków i poprzedników, powiedział Tomasz Mościcki, z tych ich dokonań w tym niesłychanie biednym i bardzo tragicznym 1945 roku.  

Aby wysłuchać audycji "Scena się zaludnia", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: Łódź TEATR Warszawa boks
Czytaj także

Na marginesach literatury: Iskier leksykon dramatu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2008 15:05
Iskier leksykon dramatu – audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Hanny Baltyn
rozwiń zwiń