REKLAMA

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 14:08
Opowiadania Piotra Wojciechowskiego, biografia Wasilija Grossmana, nowa książka Tadeusza Różewicza w literackim "Sezon na Dwójkę".
Audio

/

Naszym gościem był Piotr Wojciechowski, z którym rozmawialiśmy o tomie opowiadań "Serce do gry".

Książka Wojciechowskiego  to wysmakowana propozycja dla wszystkich miłośników dobrej literatury psychologiczno-obyczajowej. Pisarz poruszająco opowiada o ludziach "po przejściach" – wojennych, miłosnych, rodzinnych – którzy nagle znów odnajdują sens życia.
Co przydarzyło się Arnoldowi, anonimowemu alkoholikowi, podczas wycieczki do Odessy? Czego dowiedział się Wowro, kontaktując się ze swym chorym ojcem po latach przerwy? Jak zmieniło się życie pewnego rencisty po napisaniu listów do wszystkich, od których kiedykolwiek dostał wizytówki? 

/

O ukazującej się właśnie książce biograficznej Fiodora Hubera "Wasilij Grossman. Pamięć i listy" opowiadał tłumacz, rusycysta Jerzy Czech.

Wasilij Grossman (1905-1964) to jeden z najważniejszych pisarzy radzieckich. W czasie wojny był korespondentem wojennym. Uczestnik bitwy stalingradzkiej; z Armią Czerwoną doszedł aż do Berlina. Jako jeden z pierwszych opisał Majdanek i Treblinkę. Najsłynniejsza powieść Grossmana Życie i los, stawiająca znak równości między nazizmem i stalinizmem, nie ukazała się za jego życia, maszynopis skonfiskowano. Fiodor Huber, przybrany syn Grossmana, z pokaźnego archiwum dzienników, listów i innych pism wybrał te materiały, które by najdobitniej ukazywały niełatwy charakter i skomplikowane życie osobiste Wasilija Siemionowicza.  

/

Gościliśmy także Jana Stolarczyka – redaktora książki Tadeusza Różewicza "Margines, ale....".

Tytuł "Margines, ale..." pochodzi z cyklu felietonów Różewicza ukazujących się przez wiele lat w miesięczniku "Odra". Zebrane w tomie reportaże, opowiadania, szkice, felietony, mowy oraz wybór korespondencji ukazują się w formie książkowej po raz pierwszy. Stanowią one wcale niemarginalny komentarz do dzieła i biografii autora Kartoteki. Różewicz pisze o teatrze (np. przejmująco o roli milczenia), debiutach literackich, o podróżach, swoich mistrzach, wspomina zmarłych przyjaciół, opowiada o dziełach własnych i cudzych.

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Aby wysłuchać całej audycji "Sezon na Dwójkę", kliknij ikonę dźwięku "Co słychać w literaturze?", w boksie Posłuchaj po prawej stronie.