Polskie Radio
Section05

Armia Czerwona

Owacje po obaleniu pomnika z czasów PRL. Zastąpi go fontanna

W Nowogardzie obalono pomnik Braterstwa Broni, znany współcześnie jako pomnik Kombatantów. Figury żołnierzy Armii Czerwonej i LWP runęły na ziemię przy akompaniamencie braw mieszkańców miasta i ku zadowoleniu prezesa IPN Karola Nawrockiego. To kolejny monument zburzony przez IPN w ramach akcji dekomunizacji przestrzeni publicznej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski regiony zachodniopomorskie komunizm IPN ZSRR propaganda

Obława Augustowska. Wspomnienia rodzin ofiar [POSŁUCHAJ]

- Jak tato wyszedł z przesłuchania, już był nie do poznania, ledwo szedł. To był ostatni raz, kiedy go widziałem, potem nie było już żadnej wiadomości - opowiadał Józef Szmygiel, syn Franciszka. 79 lat temu rozpoczęła się Obława Augustowska, największa sowiecka zbrodnia popełniona na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska NKWD Armia Krajowa stalinizm II wojna światowa zbrodnie sowieckie HISTORIA

Jan Stanisław Jankowski. Śmierć w sowieckim więzieniu

71 lat temu, 13 marca 1953 roku, w niewyjaśnionych okolicznościach w sowieckim więzieniu w Moskwie zmarł Jan Stanisław Jankowski, wicepremier i Delegat Rządu RP na Kraj w latach 1943-1945. NKWD aresztowało go w marcu 1945 roku. Sądzony był w Moskwie w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Jan Stanisław Jankowski Kraków Londyn POLSKA Polskie Państwo Podziemne Armia Krajowa