Polskie Radio
Section05
Armia Czerwona

Obława augustowska, czyli "mały Katyń". Do dziś nie wiadomo, gdzie są groby ofiar

- Nie jest do końca jasne, dlaczego tych ludzi w takim odsetku postanowiono zamordować. Obławy miały miejsce również w innych regionach, ale często ci ludzie trafiali na wywózkę na Daleki Wschód, na Syberię. Dlatego też rodziny ofiar obławy augustowskiej przez lata miały nadzieję, że ci ludzie wrócą - mówił w Dwójce Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora ds. programowych w Instytucie Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka historia Polski ZSRR Armia Czerwona zbrodnie sowieckie Rosja Instytut Pileckiego

Obława Augustowska jak Katyń. "Zginęli, bo byli Polakami"

12 lipca 1945 roku Armia Czerwona z NKWD, wspomagane przez Urząd Bezpieczeństwa oraz Ludowe Wojsko Polskie, przeprowadziły akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Komuniści aresztowali wtedy 7 tysięcy osób, 600 nigdy nie wróciło do domu. Zostali wywiezieni w nieznanym kierunku i zamordowani. 
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona Armia Krajowa komunizm NKWD obława augustowska II wojna światowa stalinizm

Obława Augustowska. Wspomnienia rodzin ofiar [POSŁUCHAJ]

- Jak tato wyszedł z przesłuchania, już był nie do poznania, ledwo szedł. To był ostatni raz, kiedy go widziałem, potem nie było już żadnej wiadomości - opowiadał Józef Szmygiel, syn Franciszka. 77 lat temu rozpoczęła się Obława Augustowska, największa sowiecka zbrodnia popełniona na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska NKWD Armia Czerwona Armia Krajowa stalinizm II wojna światowa zbrodnie sowieckie HISTORIA

"Nie możemy zobojętnieć na tragedię Ukrainy". Poruszające wezwanie papieża Franciszka

Papież Franciszek po raz kolejny zaapelował o modlitwy o pokój na Ukrainie i o pamięć o tragedii, jaką teraz przeżywa ten kraj. Ojciec Święty spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu świętego Piotra.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rzym Watykan papież papież Franciszek wiara chrześcijaństwo religia wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Armia Czerwona II wojna światowa beatyfikacja

Jak obchodzić 8 maja w Polsce? Jan Józef Kasprzyk: na pewno nie jest to dzień zwycięstwa

- 8 maja obchodzimy rocznicę zakończenia działań wojennych w Europie, ale na pewno nie możemy traktować tego dnia jako dnia zwycięstwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA Józef Stalin historia Polski Armia Czerwona II wojna światowa ZSRR Rosja

"Za brak wiedzy płaci się głupimi wypowiedziami". Rzońca odpowiada Tuskowi

- To jest historyk, który chyba nigdy nie pracował jako historyk, może więc parę faktów mógł zapomnieć o tym, jak naprawdę było. Za brak szczegółowej wiedzy o faktach historycznych płaci się głupimi wypowiedziami - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca, komentując wypowiedź szefa PO Donalda Tuska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Donald Tusk ZSRR Armia Czerwona regiony Warszawa infografika

Armia Czerwona według Donalda Tuska. "Uwalniali od nazizmu"

Jaka jest opinia Donalda Tuska o Armii Czerwonej i "wyzwoleniu" z 1945 r.? Portal tvp.info przypomniał słowa byłego premiera wypowiedziane 1 września 2009 r. podczas wspólnej konferencji prasowej z Władimirem Putinem. Czwartkowa wypowiedź polityka dowodzi, że swojego zdania w kwestii "wyzwolicieli" nie zmienił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk relacje polsko-rosyjskie Armia Czerwona Władimir Putin II wojna światowa

"Podbój, nie wyzwolenie". Dr Filip Musiał o wkroczeniu Sowietów do Polski w 1944 r.

- Po pól wieku komunizmu w Polsce mamy skłonność do sformułowań propagandowych narzuconych nam przez Sowietów i rodzimych komunistów. Zakłamane pojęcia, które nam narzucono w PRL są żywe do dzisiaj. Ten język wrósł głęboko w naszą mentalność, ciężko się nam z niego wyzwolić nawet 30 lat od 1989 r.  - mówił w Polskim Radiu 24 dr Filip Musiał, historyk (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski ZSRR Armia Czerwona Tadeusz Płużański Warszawa Instytut Pamięci Narodowej społeczeństwo