Gdzie jest polski teatr?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 08:53
Tomasz Mościcki i jego goście podsumowali kończący się sezon na polskich scenach.
Audio
Gdzie jest polski teatr?
Foto: Glow Images/East News

Jak zauważył  Wojciech Majcherek, ten sezon trudno byłoby nazwać nieciekawym. Choćby dlatego, że nowe, znaczące (choć niekoniecznie wybitne) spektakle zaprezentowali najważniejsi reżyserzy wszystkich pokoleń: od Jerzego Jarockiego i Krystiana Lupy, przez Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzynę i Piotra Cieplaka, po Monikę Strzępkę oraz Jan Klatę.

Po raz pierwszy od wielu lat tak istotny dla kondycji polskiego teatru okazał się także kontekst polityczny, podzielenie środowiska (wcale nie według kryterium pokoleniowego), a także liczne roszady personalne i niepewna sytuacja instytucjonalna. Pojawiły się pytania o znaczenie pojęcia "teatru artystycznego" oraz wartość i sens "sztuki zaangażowanej". Z tymi problemami zmierzyć się musieli oczywiści krytycy teatralni goszczący w "Sezonie na Dwójkę": Wojciech Majcherek, Przemysław Skrzydelski i Jacek Wakar. Przede wszystkim jednak wskazali najważniejsze, według nich, spektakle minionego sezonu.
Z ich opiniami zapoznać można się, słuchając nagrania audycji.

Czytaj także

Protesty i polityka (kulturalna)

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 10:24
Warszawskie Spotkania Teatralne w cieniu protestów artystów wobec polityki kulturalnej w wymiarze lokalnym i ogólnopolskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon teatralny

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 12:33
Tomasz Mościcki i jego goście porozmawiają o nowościach teatralnych ostatnich tygodni.
rozwiń zwiń