Raja Alem odsłania tajemnice zakazanego miasta islamu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 10:12
Arabski Dostojewski w spódnicy opisuje świat, do którego osoby innego wyznania niż islam nie mają dostępu. Raja Alem w książce "Wszystkie drogi prowadzą do Mekki" otwiera przed czytelnikami wrota Mekki.
Audio
  • Kryminalna intryga w świecie islamu (Sezon na Dwójkę)
Mekka
Mekka Foto: Basil D Soufi/Wikimedia Commons/ CC

Akcja powieści rozgrywa się w mieście zakazanym dla większości ludności świata. Tylko muzułmanie mają do niego pełny dostęp. Odpowiednie służby sprawdzają, czy osoba pragnąca dostać się na ten teren wyznaje islam. Mekka jest świętym, zagadkowym miastem, w którym żyją wszyscy. W pewnym sensie Raja Alem desakralizuje miejsce, w którym trudno wyodrębnić przestrzeń sacrum i profanum, bo są one ze sobą sprzężone. - Saudyjska pisarka w swej książce chce pokazać, że obok świętości, która wypełnia Mekkę, toczy się normalne życie. Poza tym przekonujemy się za sprawą podróży opisanej w książce, że miłość jest kluczem do porozumienia się – opowiada dr George Yacoub z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kobieca literatura z Arabii Saudyjskiej jest zupełnie nowym zjawiskiem. – Zwykle mamy do czynienia z literaturą egipską, syryjską, ale saudyjska jest czymś nowym. Dzięki Raja Alem i faktowi, że za swoją książkę otrzymała prestiżowego arabskiego Bookera o jej twórczości jest głośno. W kilku fragmentach miałem wrażenie jakbym czytał Dostojewskiego – mówi dr Yacoub.

Sama autorka w rozmowie z Dwójka przyznała, że poszukuje klucza, który otwierałby wszystkie drzwi - również te pomiędzy życiem a śmiercią. - Tego klucza szukałam we wszystkich moich książkach. Wszyscy go szukamy - ludzie na wschodzie i na zachodzie. Tak naprawdę on znajduje się w nas samych, w naszym sercu, bo jest to nasze pragnienie, by te drzwi otwierać. Jeśli naprawdę będziemy tego chcieli, to drzwi będą się otwierać - mówi Raja Alem.

/

Zakazane miasto islamu

Mekka, zaułek w starej medynie. W szczelinie miedzy domami zostają odnalezione zwłoki nagiej, młodej kobiety. Z obawy przed skandalem żadna miejscowa rodzina nie identyfikuje zmarłej. Komisarz Nasir al-Kahtani musi ustalić tożsamość zabitej i odnaleźć jej mordercę. Odkrywa, że w ostatnim czasie w okolicy zniknęły dwie młode kobiety: Azza i Aisza. Która z nich została zamordowana?
Raja Alem, snując swoja kryminalna intrygę, wprowadza nas w samo serce miasta, do którego wstęp mają tylko wyznawcy islamu. Jej książka to spacer po współczesnej Mekce, jej zaułkach, wzgórzach i meczetach, kronika wstrząsających losów jej mieszkańców, a także podroż w przeszłość, do miasta nietuzinkowych postaci i nieistniejących już dzisiaj budowli.
Arabski tytuł książki Tauk al-hamam nawiązuje do tytułu słynnego średniowiecznego traktatu o miłości Ibn Hazma Naszyjnik gołębicy. Alem pisze: "Mekka jest niczym kołnierz gołębia mieniący się barwami”.

O pisarstwie Raji Alem i jej książce uhonorowanej prestiżową nagrodą International Prize for Arabic Fiction (nazywaną arabskim Bookerem) opowiadał dr. George Yacoub z Uniwersytetu Warszawskiego oraz sama autorka.
 

Fragmenty powieści "Wszystkie drogi prowadzą do Mekki" będzie można usłyszeć od poniedziałku 15 lipca w cyklu "To się czyta latem" po 9.30. Zapraszamy!

Audycję "Sezon na Dwójkę” przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

sm