Polskie Radio
Section05
Arabia Saudyjska

Rosja skutecznie omija sankcje. Państwa Zachodu ruszyły z dyplomatyczną ofensywą

Dyplomaci z USA, Wielkiej Brytanii i UE planują wspólnie naciskać na Zjednoczone Emiraty Arabskie, by te powstrzymały eksport elektroniki i innych towarów na potrzeby rosyjskiego przemysłu obronnego - podał "Wall Street Journal". Jest to część skoordynowanych wysiłków, dotyczących również innych krajów, z pomocą których Rosja omija zachodnie sankcje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sankcje wojna na Ukrainie Rosja ŚWIAT Arabia Saudyjska handel

Polska i Arabia Saudyjska podpisały umowę, która pozwoli na utworzenie bezpośrednich połączeń lotniczych

Polska i Arabia Saudyjska podpisały umowę, która pozwoli na utworzenie bezpośrednich połączeń lotniczych pomiędzy tymi krajami. Porozumienie o komunikacji lotniczej zostało podpisane w Warszawie przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz ministra transportu i usług logistycznych Królestwa Arabii Saudyjskiej Saleha Al-Jassera.
Zobacz więcej na temat:  Arabia Saudyjska lotnictwo ministerstwo infrastruktury Andrzej Adamczyk

Konferencja w Arabii Saudyjskiej istotnym forum kształtowania szerokiego poparcia dla Ukrainy

Przedstawiciele około 40. krajów uczestniczyli w zakończonej w Arabii Saudyjskiej konferencji o przyszłości Ukrainy. Zgodnie z przewidywaniami, spotkanie nie przyniosło żadnych konkretnych rozstrzygnięć. Eksperci twierdzą jednak, że było istotnym forum kształtowania szerokiego poparcia dla Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  Arabia Saudyjska Ukraina wojna na Ukrainie Mateusz Morawiecki Janusz Korczak Polonia bitwa warszawska historia Polski

Bez uzgodnień ws. Ukrainy, ale z pozytywnym sygnałem z Chin. Podsumowanie konferencji w Arabii Saudyjskiej

Spotkanie w Arabii Saudyjskiej, które miało wesprzeć "formułę pokojową" prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zakończyło się bez końcowej deklaracji. Posiedzenie przyniosło jednak ostrożne, pozytywne sygnały z Chin. - To była konferencja obliczona na to, żeby przedstawić ukraińską pozycję w tym konflikcie szerzej na arenie międzynarodowej - komentuje Bartosz Tesławski, redaktor naczelny portalu NaWschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Arabia Saudyjska wojna na Ukrainie Ukraina Rosja

W Arabii Saudyjskiej zakończyły się międzynarodowe rozmowy ws. Ukrainy. "Chcemy zwiększyć poparcie dla Kijowa"

Bez pisemnej deklaracji zakończyły się w Arabii Saudyjskiej międzynarodowe rozmowy, dotyczące wytyczenia drogi do pokoju pomiędzy Ukrainą i Rosją. Do Dżeddy nad Morzem Czerwonym, oprócz delegacji Ukrainy przyjechali przedstawiciele około 40 państw - Polski, USA, Wielkiej Brytanii i europejskich sojuszników, ale również Chin, Indii, czy Brazylii.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz Ukraina Arabia Saudyjska ŚWIAT Wołodymyr Zełenski