Polskie Radio
Section05
Arabia Saudyjska

Były pracownik Twittera szpiegował dla Arabii Saudyjskiej. Sąd uznał go winnym

Agencja Reutera poinformowała, że były menedżer Twittera oskarżony o szpiegowanie dla Arabii Saudyjskiej został uznany we wtorek za winnego sześciu zarzutów, w tym działania jako agent obcego państwa i próby ukrycia płatności od urzędnika mającego powiązania z saudyjską rodziną królewską.
Zobacz więcej na temat:  twitter media społecznościowe szpieg Arabia Saudyjska służby specjalne ŚWIAT Ameryka

Prezes PKN Orlen: tylko powstanie dużego, multienergetycznego koncernu da Polsce bezpieczeństwo

- Tworząc fuzję z Lotosem, a od jesieni z PGNiG, tworzymy duży narodowy koncern, który staje się ważnym podmiotem dla innych koncernów. To ułatwi negocjację zakupów ropy i gazu, bo utrzymywanie w kraju trzech firm wydobywczych nie ma ekonomicznego sensu - przekonywał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Daniel Obajtek lotos Arabia Saudyjska

Biden w Arabii Saudyjskiej: nie oddamy Bliskiego Wschodu Chinom, Rosji czy Iranowi

Prezydent Stanów Zjednoczonych wykluczył odstąpienie jego kraju od Bliskiego Wschodu, ponieważ pozostawioną próżnię wypełniłyby Chiny, Rosja lub Iran - przekazał amerykański serwis informacyjny Axios. Joe Biden wziął udział w zorganizowanym w Arabii Saudyjskiej szczycie przywódców dziewięciu państw regionu.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Arabia Saudyjska Stany Zjednoczone USA ŚWIAT Rosja Chiny Iran Joe Biden

Joe Biden na Bliskim Wschodzie. Ekspert: USA traktuje Izrael jako swój przyczółek

- Waszyngton postrzega Izrael jako taki swój przyczółek w regionie Bliskiego Wschodu, a także jedyną prawdziwą demokrację na Bliskim Wschodzie, stąd te relacje zawsze miały charakter wyjątkowy i priorytetowy - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz, ekspert ds. amerykańskich Tomasz Winiarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Bliski Wschód Joe Biden Izrael Palestyna Autonomia Palestyńska Arabia Saudyjska

Gest w stronę Izraela. Arabia Saudyjska otwiera przestrzeń powietrzną dla "wszystkich przewoźników"

Prezydent USA Joe Biden z uznaniem przyjął decyzję Arabii Saudyjskiej, która otworzyła przestrzeń powietrzną dla "wszystkich przewoźników", w tym izraelskich, którzy spełniają wszystkie niezbędne wymogi. Saudyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego wyjaśnił w oświadczeniu, że decyzja ma "uzupełnić wysiłki, które mają na celu umocnienie pozycji Królestwa jako globalnego węzła łączącego trzy kontynenty i zwiększenie międzynarodowej łączności lotniczej".
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Izrael Arabia Saudyjska ŚWIAT

Wizyta Joe Bidena na Bliskim Wschodzie. W planach rozmowy o energetyce i kryzysie żywnościowym

Amerykański prezydent rozpoczyna swoją czterodniową podróż po Bliskim Wschodzie. Joe Biden odwiedzi Izrael, Autonomię Palestyńską i Arabię Saudyjską. Główne tematy rozmów to bezpieczeństwo w regionie, zagrożenie ze strony Iranu, energetyka i kryzys żywnościowy spowodowany przez rosyjską inwazję na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Azja Arabia Saudyjska Izrael Palestyna Joe Biden ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone energetyka żywność

USA znajdą sposób na obniżenie cen ropy? Amerykańskie media: Biały Dom przygotowuje reset stosunków z Arabią Saudyjską

Biały Dom przygotowuje "pełny reset" stosunków z Arabią Saudyjską - podała w piątek telewizja CNN, powołując się na źródła w administracji Joe Bidena. Głównym powodem jest chęć obniżenia cen ropy naftowej.
Zobacz więcej na temat:  ropa naftowa paliwa GOSPODARKA USA Arabia Saudyjska energetyka energia Joe Biden wojna na Ukrainie ceny paliw ceny inflacja ŚWIAT Ameryka

Prof. Maciej Münnich: widać, że dochodzi do złagodzenia sporu pomiędzy USA a Arabią Saudyjską

- Ważni ludzie latali ze Stanów Zjednoczonych do Arabii Saudyjskiej oraz w drugą stronę. Widać, że rzeczywiście dochodzi do jakiegoś złagodzenia tego sporu - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Maciej Münnich (ekspert do spraw Bliskiego Wschodu), odnosząc się do informacji o potencjalnej wizycie Joe Bidena w Arabii Saudyjskiej, której celem mają być negocjacje cen ropy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT paliwa USA Środkowy Wschód Arabia Saudyjska

Złe prognozy dla produkcji ropy. Decyzja o zwiększeniu wydobycia OPEC+ była niewystarczająca

Zapowiedziany w czwartek przez OPEC+ wzrost produkcji ropy nie doprowadzi do przywrócenia równowagi na światowym rynku, który już teraz zaczyna odczuwać deficyt w związku z ożywieniem popytu w Chinach - ocenili w piątkowym komentarzu analitycy Goldman Sachs. Podobnego zdania są eksperci z ING Groep.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja Arabia Saudyjska ropa naftowa Giełda goldman sachs OPEC

Mariusz Marszałkowski o spotkaniu szefów MSZ Polski i ZEA

Współpraca gospodarcza i rosyjska agresja na Ukrainę były głównymi tematami czwartkowego spotkania szefów MSZ Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. - ZEA są trzecim państwem, jeżeli chodzi o kwestie produkcji ropy naftowej, więc jest to gracz, który ma znaczenie na rynku surowców energetycznych, i mogą stać się alternatywą dla rosyjskich dostaw surowców - mówi w audycji "Więcej świata" Mariusz Marszałkowski z portalu BinzesAlert.pl.  
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina Arabia Saudyjska Zbigniew Rau Rosja ropa naftowa gaz ziemny Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa