Andrzej Chłopecki - "samotny wilk" polskiej krytyki muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 18:00
"Nie był uwikłany w gry środowiskowe". "Jego publicystyka walczyła o wartości". "Jego działalność zastępowała pracę kilku nieistniejących organizacji" - tak w "Sezonie na Dwójkę" wybitnego publicystę muzycznego wspominali przyjaciele.
Audio
  • Wspomnienie o Andrzeju Chłopeckim (Sezon na Dwójkę)

Okazją do opowieści o Andrzeju Chłopeckim jest 56. Warszawska Jesień. Wybitny muzykolog od lat był związany z tym wydarzeniem. Zmarł 23 września ubiegłego roku, podczas trwania poprzedniego Festiwalu.

- On dzięki Warszawskiej Jesieni zakochał się w muzyce, tej najnowszej, ciągle powstającej. Jako nastolatek pasjami słuchał transmisji z Festiwalu - opowiadała w "Sezonie na Dwójkę" dr Katarzyna Naliwajek-Mazurek autorka książki "Warszawska jesień w tekstach A. Chłopeckiego".

Przesiąknięty odważnym duchem Warszawskiej Jesieni Chłopecki stał się jednym z najważniejszych promotorów młodych twórców i ich muzyki.

– On próbował w nieco skostniały  świat muzyczny wpuścić trochę świeżego powietrza. Wiele uwagi poświęcał młodym pokoleniom twórców. Ważne dla niego było stymulowanie twórczości młodych. Jego działalność  zastępowała pracę kilka nieistniejących organizacji - zwracał uwagę Daniel Cichy, redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Andrzej Chłopecki towarzyszył współczesnemu życiu muzycznemu przez kilkadziesiąt lat. Zasłynął jako autor błyskotliwych i celnych analiz muzykologicznych.

- Można powiedzieć, że dawał rzeczy słowo - podkreślał Krzysztof Droba, pedagog związany z Akademią Muzyczną w Krakowie. - Jego twórczość jest niezwykła, oprócz erudycji, profesjonalizmu posiadał wielki dar: talent pisarski. Wielu krytyków pisze trafnie o muzyce, ale czyta się to z poczuciem niestrawności, a pisarstwo Andrzeja było i zgrabne i strawne - dodawał.

Jego ostatnim, niedokończonym dziełem, wydanym już po śmierci Chłopeckiego, jest "PostSłowie. Przewodnik po muzyce Witolda Lutosławskiego". To oryginalne i niezwykle wnikliwe omówienie większości utworów kompozytora, ale również rozbudowany, trzyczęściowy esej, w którym dokonana została synteza twórczości Lutosławskiego. - Teksty, które ukazały się w książce są próbą ogarnięcia spuścizny Andrzeja. Był osobą, która potrafiła dostrzec narracje kulturowe i tego bardzo brakuje –  podkreślał w rozmowie Jerzy Kornowicz, prezes Związku Kompozytorów Polskich.

>>Przewodnik Andrzeja Chłopeckiego po twórczości Witolda Lutosławskiego<<

***

23 września o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert Andrzej Chłopecki in memoriam. Orkiestra kameralna Aukso pod dyrekcją Marka Mosia wykona utwory Onutė Narbutaitė, Martina Smolki, Marcina Bortnowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego.

Audycję przygotowała Joanna Grotkowska.

Czytaj także

Warszawska Jesień wraca do źródeł

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 08:00
Zbliża się 56. już edycja jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali muzyki współczesnej w Europie. W tym roku impreza przypomni muzykę własnych klasyków - m.in. Lutosławskiego, Pendereckiego i Góreckiego - oraz fenomen wschodnioeuropejskiej awangardy w ogóle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mała Warszawska Jesień: problemem są dorośli

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 18:00
- Chcemy od zarania otrzaskiwać dzieci z brzmieniami muzyki współczesnej. W tym wypadku największą trudnością są nie one, ale dorośli - mówił w Dwójce Tadeusz Wielecki, dyrektor festiwalu Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń