Tajemnice scenariuszy Jerzego Grzegorzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 10:49
- Czytelnicy dostają za jednym zamachem teksty mówione przez postaci ze sztuk Grzegorzewskiego, ale też zapis działań scenicznych oraz bogate odniesienia bibliograficzne - mówił w Dwójce Mateusz Żurawski, redaktor zbioru scenariuszy wybitnego reżysera.
Audio
  • Tajemnice scenariuszy Jerzego Grzegorzewskiego (Sezon na Dwójkę)
zeszyty z serii Scenariusze autorskie Jerzego Grzegorzewskiego
zeszyty z serii "Scenariusze autorskie Jerzego Grzegorzewskiego"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Punktem wyjścia teatralnego wydania"Sezonu na Dwójkę" była nowa seria wydawnicza zatytułowana "Scenariusze autorskie Jerzego Grzegorzewskiego", ukazująca się dzięki staraniom Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przy współpracy Teatru Studio i Teatru Narodowego.

- Tego typu wydawnictwo to ewenement na skalę europejską - komplementowała w audycji Jacka Wakara aktorka Teatru Studio Wiesława Niemyska. - Różni reżyserzy robią robią swoje scenariusze, ale czy ktoś wpadł na ten genialny pomysł, żeby zanotować, spisać i opracować te teksty w sposób tak drobiazgowy?

Pierwszy tom publikacji "Scenariusze autorskie Jerzego Grzegorzewskiego" obejmuje teksty z lat 1978-1991. Są wśród nich "Warjacje", "Powolne ciemnienie malowideł", "Tak zwana ludzkość w obłędzie", "Usta milczą, dusza śpiewa" i "Miasto liczy psie nosy".

W poszczególnych zeszytach narracja prowadzona jest różnymi torami. Jeden z nich obejmuje kwestię cytatów, których wykrycie u Grzegorzewskiego czasem wymaga niebywałej erudycji.

- Kryptocytat u Grzegorzewskiego to nawet nie jest jedno zdanie, tylko dwa, trzy słowa wzięte z konkretnego utworu: np. w "Wariacjach" monolog Trigorina kończy się słowami "Dobra. Dobranoc!", które to słowa są wzięte z Joyce'a - tłumaczył Mateusz Żurawski

W audycji poświęconej publikacji i postaci Jerzego Grzegorzewskiego udział wzięli redaktorzy wydawnictwa Ewa Bułhak i Mateusz Żurawski oraz aktorki Teatru Studio grające u Grzegorzewskiego - Wiesława Niemyska i Anna Chodakowska.

Wiesława
Wiesława Niemyska i Ewa Bułhak

Audycję przygotował Jacek Wakar.
Zobacz więcej na temat: TEATR
Czytaj także

Krystian Lupa - spełniony i głodny

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 15:00
- Mam wrażenie, że posuwanie się w głąb czasu i wieku jest podróżą w coś coraz bardziej bezgranicznego - mówił w Dwójce reżyser Krystian Lupa, z którym spotkaliśmy się w dniu jego 70. urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nosorożec" w Polsce coraz bardziej aktualny

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 12:01
- Ten tekst mówi o tym, że po gehennie II wojny ludzkość niczego się nie nauczyła. Ten tekst nabiera u nas coraz większej aktualności - o sztuce Eugène'a Ionesco mówił w Dwójce reżyser przedstawienia w Teatrze Dramatycznym Artur Tyszkiewicz.
rozwiń zwiń