X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krystian Lupa - spełniony i głodny

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 15:00
- Mam wrażenie, że posuwanie się w głąb czasu i wieku jest podróżą w coś coraz bardziej bezgranicznego - mówił w Dwójce reżyser Krystian Lupa, z którym spotkaliśmy się w dniu jego 70. urodzin.
Audio
  • Krystian Lupa w dniu swoich 70. urodzin (Wybieram Dwójkę)
  • Rozmowa z dyrektorem Instytutu Książki Grzegorzem Gaudenem (Wybieram Dwójkę)
Krystian Lupa
Krystian LupaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

- W takich hucznych jubileuszach, zwłaszcza gdy prowokują je okrągłe liczby, jest coś trudnego do zniesienia - wyznał Krystian Lupa. - Kiedy wokół człowieka, i wyłącznie wokół niego, a nie wobec jakiejś sprawy lub spektaklu, skupia się wielu ludzi, odbieram to jako coś nieprawdziwego, nienaturalnego. Nie chciałbym marudzić, ale z biegiem czasu jestem nastawiony na bardziej kameralne relacje, a nie takie, które określiłbym jako "ogólnowojskowe" - powiedział.

A jak reżyser określiłby swój egzystencjalny status? - Czuję się spełniony i głodny. Albo inaczej: raz spełniony, raz głodny - odparł artysta. - Istnieje we mnie pewnego rodzaju sinusoida. Człowiek zawsze ucieka od czegoś, czego jest za dużo. W momencie, w którym staje się naczyniem na wielu ludzi, na większe grupowe manifestacje, następuje moment przesytu, totalnej zapaści i ucieczki do samotności. Jako młody człowiek byłem dosyć towarzyski. W tym momencie ugrzęzłem w domu, w pisaniach, czytaniach, podróżach wirtualno-komputerowych. Coraz trudniej mi się ruszyć - wyznał.

- Przestaję właściwie wiedzieć, co to znaczy życie prywatne - mówił z drugiej strony Krystian Lupa. - Są osoby, które wiedzą to bardzo dobrze, widzą te granice i to im zapewnia komfort oraz życiowy porządek. Ja natomiast mam wrażenie, że posuwanie się w głąb czasu i wieku jest podróżą w coś coraz bardziej bezgranicznego. Nie znaczy to, że marzę o takiej bezgraniczności. Pozwalam po prostu, jak ujął to Jung, by to się stawało. Sądzę, że chyba nie mam tak naprawdę na to wpływu - dodał.

Krystian Lupa wyreżyserował m.in. "Kalkwerk", "Wymazywanie" i "Miasto snu". Na scenie interesuje go postać - uwikłana w sprzeczności, pełna psychologicznych niuansów, skrajnych namiętności.

***

W audycji mówiliśmy też o książce "Andrzej Wajda. Podejrzany" Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko.

Gościlismy ponadto dyrektora Instytutu Książki. Grzegorz Gauden mówił o "Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014 - 2020", o konkursie na najlepsze tłumaczenie na język rosyjski wierszy Tadeusza Różewicza, który wzbudził olbrzymie zainteresowanie na całym świecie, i o Roku czytelnika 2014.

Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

Zobacz więcej na temat: Krystian Lupa TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Simone Weil – między herezją a świętością

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 18:40
70 lat temu zmarła Simone Weil, jedna z najważniejszych myślicielek XX wieku. "Zapoznajcie się z nią - pisał Gombrowicz - bo bije w jej dziele torturowane i mroczne serce naszych czasów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witkacy nie chciał, byś je czytał. Co jest w tych listach?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 13:00
W jednym z listów błagał żonę, by te listy (łącznie ponad tysiąc dwieście) spaliła. Bał się podobno biograficznego podejścia do swojej twórczości.
rozwiń zwiń