Edward Hartwig - nastrojowy "mglarz", czarno-biały impresjonista

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 09:00
W "Sezonie na Dwójkę", w 10. rocznicę śmierci, wspominaliśmy jednego z najwybitniejszych polskich fotografików - Edwarda Hartwiga.
Edward Hartwig
Edward HartwigFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Edward Hartwig, brat Julii, był artystą, który w swojej twórczości splatał rozmaite style i prądy artystyczne. Zafascynowany impresjonistyczną zabawą z kolorem próbował przenieść jego założenia do fotografii czarno-białej.

Chętnie pracował zarówno z przyrodą, jak i z człowiekiem. W latach 20., pod wpływem swojego mistrza Jana Bułhaka, fotografował pejzaże. Ze względu na bijącą ze zdjęć aurę tajemniczości i niepokoju uzyskał przydomek "mglarza".

W latach 70. zaczął eksperymentować z kolorem, skłaniając się ku abstrakcji.

O artystycznym dziedzictwie Edwarda Hartwiga w "Sezonie na Dwójkę" opowiadali goście Tomasza Mościckiego: córka Ewa Hartwig oraz Małgorzata Plater-Zyberk. W archiwalnych nagraniach usłyszeliśmy także samego artystę.

Zobacz więcej na temat: fotografia
Czytaj także

Zbigniew Dłubak widział sztukę we wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 16:59
– Był konsekwentnym propagatorem idei, że fotografia w wielu swoich przejawach, nie tylko w autorskich czy eksperymentalnych, może być częścią sztuki, którą on pojmował nieprawdopodobnie szeroko – mówiła w "Notatniku Dwójki" Karolina Ziębińska-Lewandowska z Fundacji Archeologia Fotografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Ficowski i biblia cyganologii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 10:00
- Chociaż rzeczywistość się zmienia, wciąż jest tak, że chcąc mówić o Cyganach, musimy sięgnąć do Ficowskiego - mówił w Dwójce cyganolog Andrzej Grzymała-Kazłowski o wznowionych książkach Jerzego Ficowskiego "Cyganie na polskich drogach" i "Demony cudzego strachu".
rozwiń zwiń