Marek Jakubowski Trio: cierpliwi i uparci

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 11:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o płycie "Patient and Stubborn" tria Marka Jakubowskiego. Drugi album zespołu - po świetnie przyjętym przez melomanów i krytykę "My Own..." - ukazał się właśnie w wydawnictwie RecArt. Warto sprawdzić, jak zmienia się ich muzyka.
Audio
  • Marek Jakubowski o "Patient and Stubborn" - nowej płycie swojego zespołu (Poranek Dwójki)
  • Na Festiwal "Nowa Muzyka Żydowska" zaprasza jego dyrektor Miron Zajfert (Poranek Dwójki)
fragment okładki płyty Patient and Stubborn Marek Jakubowski Trio
fragment okładki płyty "Patient and Stubborn" Marek Jakubowski TrioFoto: materiały promocyjne

Marek Jakubowski Trio proponuje jedenaście nowych autorskich kompozycji z jeszcze większą dawką melodii, jazzowych i klasycznych harmonii oraz muzycznego pazura. Przy okazji rozmowy o nowej płycie rozmawialiśmy na temat perkusji w składzie jazzowym. O płycie w "Poranku Dwójki" opowiadał Marek Jakubowski.

Zespół tworzą:
Marek Jakubowski (perkusja) - ur.1980 r. w Kole. W 1988 r. rozpoczął naukę gry na perkusji w PSM w Kole, dalszą naukę pobierał w ZSM w Bydgoszczy i AM w Poznaniu. Z wykształcenia perkusista klasyczny, ale muzyka jazzowa i rozrywkowa towarzyszyła mu od samego początku. Nie dziwi zatem fakt, że jego praca artystyczna była zawsze stylistycznie zróżnicowana: Opera i Filharmonia Poznańska, Teatr Al.Fredry w Gnieźnie (muzyka do "Poskromienie Złośnicy" Szekspira, Bogdan Hołownia Trio, Kattorna Quinted, Malta Festival Band 2010r., muzyczne projekty Ryśka Bazarnika i wiele, wiele innych. Obecnie poza działalnością artystyczną od kilku lat udziela się jako nauczyciel perkusji.

Adam Bieranowski (fortepian) - pianista, kompozytor, aranżer urodzony w 1993 roku. Od najmłodszych lat jego drogi kierowały się ku szeroko pojętej muzyce rozrywkowej. "Zawsze ciągnęło mnie do muzyki improwizowanej, nie przemawia do mnie powielanie wielu wykonań i interpretacji narzucanych przez dzisiejsze szkolnictwo”. Po 9 latach nauki gry na fortepianie na wydziale klasycznym znalazł się pod okiem sławnego mistrza klawiatury jazzowej Piotra Kałużnego. Zarażony przez profesora pasją jaką jest jazz zaczął tworzyć swoją muzykę, nie zamkniętą w mainstreamowych klamrach formy czy harmonii.

Piotr Max Wiśniewski (kontrabas) – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, muzyk sesyjny, współpracował i współpracuje m.in. z Hanną Banaszak, Anną Szarmach, Iwoną Loranc, Kabareciarnią Zenona Laskowika, Teatrem Nowym w Poznaniu oraz Teatrem Polskim w Szczecinie. Ma na swoim koncie wiele rejestracji płytowych i telewizyjnych oraz udział w festiwalu Poznań Jazz Fair i Jazz Jamboree.

***

W audycji zapraszaliśmy także na Festiwal "Nowa Muzyka Żydowska".

Naszą "Płytą tygodnia" jest tym razem album norweskiego pianisty Leifa Ovego Andsnesa, któremu towarzyszy Mahler Chamber Orchestra, z koncertami (II i IV) Ludwiga van Beethovena. To nowe wydawnictwo firmy Sony Classical.

Oprócz tego w "Poranku Dwójki": "Słowo na dzień", wiadomości, "Archiwalnia", "Piosenka z rekomendacją" (tym razem wyboru dokonała Izabella Cywińska) oraz kolejny tytuł z cyklu "25 książek na 25-lecie".

Audycję prowadził Tomasz Szachowski.

mc

Zobacz więcej na temat: Jazz literatura MUZYKA
Czytaj także

Zjednoczone wnętrzności jazzu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 12:00
W piątkowym, jazzowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat płyty "Entrails United" autorstwa zespołu Tomasz Licak/Radek Wośko Quartet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Jakubowski Trio: cierpliwi i uparci

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 15:49
Wydawnictwo RecArt przedstawia drugi album zespołu. Po świetnie przyjętym przez melomanów i krytykę "My Own..." Marek Jakubowski Trio wraca z płytą "Patient and Stubborn".
rozwiń zwiń