X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Joanna". Angażuj się albo nie rób nic...

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 22:40
To rada, której Joanna Sałyga udzieliła swojemu synowi Jasiowi, ucząc go samodzielnego myślenia. Film o walce autorki słynnego bloga "Chustka" z rakiem trafił na listę ośmiu dokumentów, spośród których wyłonieni zostaną kandydaci do Oscara. Reżyserka "Joanny" - Aneta Kopacz była gościem Dwójki.
Audio
  • "Joanna" - polski kandydat do Oscara (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie do Lusławic na premierę "Ballet de la musique" (Poranek Dwójki)
fragment plakatu do filmu Joanna w reżyserii Anety Kopacz
fragment plakatu do filmu "Joanna" w reżyserii Anety KopaczFoto: materiały promocyjne

- Pierwsze spotkanie było specyficzne. Joanna od razu powiedziała, że film to zbyt duże wyzwanie, że blog oraz reportaż radiowy wystarczająco ją obciążają. Poprosiłam więc o minutę, bym mogła powiedzieć, co czuję i jak rozumiem jej sytuację. Obiecałam, że potem dam jej spokój. Joanna spokojnie mnie wysłuchała, a następnie się zgodziła - wspominała rozmówczyni Pawła Siwka.

Joanna Sałyga dowiedział się w kwietniu 2010, że umrze najdalej w ciągu pół roku. Zaczęła pisać bloga. Na jego podstawie wyszła następnie głośna w Polsce książka autorstwa Sałygi pod tym samym tytułem - "Chustka". Bohaterka obrazu zmarła w październiku 2012 roku.

Muzykę do filmu napisał polski kompozytor, laureat Oscara, Jan A.P. Kaczmarek, a współtwórcą zdjęć jest operator obsypanej nagrodami "Idy" Pawlikowskiego - Łukasz Żal. Obraz do tego stopnia poruszył widzów Warszawskiego Festiwalu Filmowego, że zdobył Nagrodę Publiczności, mimo że nie był tytułem konkursowym. Teraz dzieło Anety Kopacz ma także realne szanse na Oskara. O ewentualnej nominacji dowiemy się połowie stycznia.

- Bardzo chciałam, żeby to był film o życiu, nie o umieraniu. O niezwykłej mocy, która miała Joanna. Do tej pory trudno mi uwierzyć, że taka energia życiowa mogła po prostu zniknąć. Wciąż mam numer Joanny w telefonie - mówiła reżyserka. Wyjaśniła ona też źródła swoistego minimalizmu obrazu. - Ta tragedia była tak oczywista, że nie można było o niej krzyczeć, bo to zagłuszyłoby emocje widza. Posługiwaliśmy się więc przede wszystkim obrazem, często rozmytym. Unikaliśmy nadmiaru słów i dopowiedzeń - podkreśliła.

***

W audycji "Poranek Dwójki" zaprosiliśmy też Państwa do Lusławic na premierę (25 października) spektaklu zespołu Cracovia Danza p.t. "Ballet de la musique".

mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Scenarzysta filmu "Rewers" o Oscarach 2014: obraźliwe

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 18:13
- Przepadły najlepsze filmy "Co jest grane, Davis?", "Nebraska", "Sierpień w hrabstwie Osage", "Wilk z Wall Street" - wyliczał w radiowej Jedynce Andrzej Bart. W 2009 roku "Rewers", do którego Bart napisał scenariusz, zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był też kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.
rozwiń zwiń