Herdzin i Patyra, czyli "Paganini Millenium Tour"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 12:30
W "Poranku Dwójki" gościć będziemy Krzysztofa Herdzina i Mariusza Patyrę, który występował na scenach całego świata - w Europie, obu Amerykach i w Azji.
Niccolo Paganini to jeden z twórców, którego muzykę w opracowaniu Krzysztofa Herdzina wykona Mariusz Patyra
Niccolo Paganini to jeden z twórców, którego muzykę w opracowaniu Krzysztofa Herdzina wykona Mariusz PatyraFoto: Wikimedia/CC

Mariusz Patyra koncertował z wybitnymi orkiestrami, m.in. Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra di Roma czy Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie. Teraz, w towarzystwie Orkiestry Sinfonia Viva pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina, który opracował nowe aranżacje znanych utworów, przygotował specjalną trasę pod hasłem "Paganini Millenium Tour".

Trasa będzie obejmować trzy koncerty w filharmoniach w Gdańsku, Łodzi i Warszawie. Mariusz Patyra wykona perły muzyki klasycznej, m.in. utwory Paganiniego, Kreislera czy Wieniawskiego. Podczas trasy planowane jest nagranie albumu płytowego "Live", który ma ukazać się w Polsce, w Niemczech i we Włoszech. Z muzykami porozmawiamy po 8.35.

Z kolei po 7.35 zapowiemy promocję książki Leona Tadeusza Błaszczyka "Żydzi w kulturze muzycznej  ziem polskich XIX i XX wieku".

Poza tym w programie: serwisy informacyjne, wiadomości kulturalne, "Archiwalnia", przegląd prasy, "Słowo na dzień", "Piosenka z rekomendacją" (wybór Krzysztofa Jakowicza). Nie zapomnimy też o  "Płycie Tygodnia". To koncerty Andrzeja Panufnika - ostatnia część cyklu symfonicznego realizowanego pod batutą Łukasza Borowicza z udziałem solistów: skrzypka Aleksandra Sitkowieckiego, wiolonczelisty Raphaela Wallfischa i pianistki Ewy Kupiec.

Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy w piątek (14.11) w godzinach 6.00-9.00. Program prowadzi Paweł Siwek.

mc/jp